Poprawa w polskiej gospodarce dopiero w II połowie roku - Kotecki, MF

14-05-2013 13:48
14.05. Warszawa (PAP) - Resort finansów oczekuje pewnej poprawy w polskiej gospodarce dopiero w drugiej połowie roku, pod warunkiem jednak, że nastąpi przyspieszenie tempa wzrostu aktywności gospodarczej na polskich rynkach eksportowych - poinformował Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

"PKB w I kw.'13 zwiększył się o 0,1 proc. (kdk, sa), po stagnacji (0,0 proc.) kwartał wcześniej, a jego poziom - obliczając na podstawie szeregu wyrównanego sezonowo - był o 0,4 proc. wyższy niż rok wcześniej. Mimo wyraźnego spowolnienia tempa wzrostu PKB obserwowanego od ponad roku polska gospodarka - w przeciwieństwie do części krajów UE - uniknęła technicznej recesji (spadek w 2 kolejnych kwartałach), a nawet spadku PKB w jednym kwartale" - napisał we wtorkowym komentarzu Kotecki.

"Oprócz czynników cyklicznych (spowolnienie w całej UE) duże znaczenie z pewnością miał czynnik sezonowy, czyli długa zima w tym roku i wstrzymany proces inwestycyjny" - dodał.

"Pewnej poprawy oczekujemy dopiero w II połowie roku, pod warunkiem jednak, że nastąpi przyspieszenie tempa wzrostu aktywności gospodarczej na polskich rynkach eksportowych, które jest prognozowane przez większość ośrodków analitycznych (w tym MFW, KE, OECD)" - powiedział Kotecki.(PAP)

bg/ jba/ ana/