Polska powinna najpierw spełnić kryteria wejścia do euro, dopiero potem termin - Hausner (aktl.)

25-02-2013 12:04
# dochodzi kolejna wypowiedź Hausnera #

25.02. Warszawa (PAP) - Polska powinna najpierw wypełnić kryteria wejścia do strefy euro, a dopiero potem powinien być wyznaczony termin - uważa Jerzy Hausner, członek RPP.

"Należę od zawsze, czyli od podpisania traktatu akcesyjnego, do zwolenników wejścia do strefy euro, ale nie bezkrytycznych" - powiedział Hausner dziennikarzom podczas debaty NBP "Polska w drodze do euro".

"Oprócz spełnienia koniecznych kryteriów trzeba też spełniać nasze wewnętrzne kryteria strukturalne. Dopiero po ich spełnieniu powinniśmy podejmować taką decyzję. Nie zaczynałbym dyskusji od ustalania daty końcowej. Często padały daty bez pokrycia" - zaznaczył.

Hausner jest również zdania, że nie należy bezmyślnie podawać możliwych dat wejścia do strefy euro.

"Uważam, że do strefy euro należy wchodzić, ale trzeba to uczynić dobrze, a nie nagle. I są moim zdaniem trzy kroki: wypracowanie narodowej doktryny związanej z integracją europejską, plan polityczny i gospodarczy związany ze zrealizowaniem tej doktryny i dopiero wtedy opracowanie harmonogramu. Żonglowanie datami nie jest dowodem myślenia, tylko bezmyślnego reagowania" - uważa członek RPP.

jba/ map/ kba/ bg/ asa/