Polska będzie konsekwentnie dążyła do EMU; musi się przygotować - premier (opis)

19-02-2013 11:22
19.02. Warszawa (PAP) - Polska będzie konsekwentnie dążyła do tego, aby wejść do strefy euro, ale decyzję podejmie, kiedy gotowa będzie na to sama strefa euro, a przede wszystkim polska gospodarka - poinformował we wtorek podczas wystąpienia w Sejmie premier Donald Tusk. Dodał, że pośpiech w wejściu do strefy nie jest wskazany.

"Droga do strefy euro powinna być konsekwentna, decyzja o tym musi być w 100 proc bezpieczna dla Polski. Decyzja o wejściu do strefy euro powinna zapaść, kiedy i strefa euro będzie do tego gotowa, jeśli chodzi o jej kondycję, ale także gotowa do tak masywnego rozszerzenia, jakim byłoby wejście Polski. Ale przede wszystkim wtedy, kiedy Polska będzie w 100 proc. gotowa do wejścia do strefy euro" - powiedział premier.

"Wspólna waluta, to jest prawdopodobieństwo bliskie 100 proc. pewności, będzie osią i istotą zmieniającej się wspólnoty europejskiej. Jeżeli Europa będzie się integrowała wokół kilku osi, a kluczową będzie wspólna waluta, to w przyszłości miejsce Polski będzie w tej faktycznej wspólnocie, opisanej przez wspólną walutę" - dodał.

Premier uważa, że nie należy się spieszyć z wejściem do strefy euro.

"Polska powinna być dobrze przygotowana, to będzie także z korzyścią dla Polski, jeżeli kryteria przynależności do strefy euro będziemy spełniali. Będziemy postępowali tak, żeby standardy wymagane od członka strefy euro były wypełnione jak najszybciej. Decyzja o przystąpieniu musi być powszechna na tej sali lub tej sali w przyszłym składzie. Wiemy, że przystąpienie do strefy euro jest zabezpieczone koniecznością zmiany konstytucji, trzeba mieć większość konstytucyjną, żeby taką decyzję podjąć" - powiedział Tusk.

"Nie potrzeba żadnych gorączkowych starań, że do strefy euro - już natychmiast. Wydaje mi się, że ta gorączka jest niepotrzebna, a może być szkodliwa w procesie spokojnego, konsekwentnego budowania potencjału Polski, który da nam bezpieczne wejście do strefy euro" - dodał.

Premier apelował również do parlamentarzystów o wypracowanie porozumienia politycznego w sprawie miejsca Polski w strefie euro.

"Żeby wspólnie usiąść i zastanowić się co zrobić, żeby Polska była jak najszybciej przygotowana, a później przekonana do tego, że warto do strefy euro wejść" - powiedział. (PAP)

fdu/ jba/ bg/ osz/ asa/