Podwyższenie ratingu dla Polski możliwe w ciągu dwóch lat - Rostowski, MF

22-02-2013 07:29
22.02. Warszawa (PAP) - Pozytywna perspektywa ratingowa oznacza, że jest więcej niż 50-procentowa szansa na podwyższenie ratingu w ciągu dwóch lat - komentuje czwartkowy ruch agencji w internetowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" Jacek Rostowski, minister finansów. Wyraża swoje zadowolenie z tego faktu i podkreśla, że prawie wszystkie kraje strefy euro mają według analityków agencji perspektywę "negatywną".

"Bardzo się cieszę, że Polska jest jednym z trzech krajów, których oceny od początku kryzysu się poprawiły" - przyznaje Rostowski w rozmowie z "DGP".

"Oprócz nas dotyczy to Estonii i Czech.Po i tak wyjątkowej sytuacji, że przez cały kryzys nasz rating był stabilny, dziś mamy poprawę. To ważne, tym bardziej, że prawie wszystkie kraje strefy euro mają obecnie perspektywę negatywną. Jeśli ktoś powie, że to tyko zmiana perspektywy to mogę zapytać, jaka byłaby reakcja komentatorów, gdybyśmy dostali perspektywę negatywną" - dodaje.

Rostowski zaznacza, że jest szansa na podwyższenie samego ratingu w ciągu dwóch lat.

"Pozytywna perspektywa oznacza, że jest więcej niż 50-procentowa szansa na podwyższenie ratingu w ciągu dwóch lat. Można przypomnieć sobie w tym kontekście głosy komentatorów i partii opozycyjnych, które wieszczyły katastrofę finansów publicznych i obniżkę ratingu raptem dwa lata temu" - podkreśla Rostowski.

Fitch podniósł w czwartek perspektywę ratingów Polski ze stabilnej do pozytywnej i potwierdził rating Polski na poziomie "A minus" dla walut zagranicznych i "A" dla waluty krajowej.(PAP)

kba/