Podatek od węglowodorów nie będzie pobierany do 2020 r. - Rostowski (opis)

22-05-2013 12:54
22.05. Warszawa (PAP) - Ustawa węglowodorowa wejdzie w życie w 2015 r., ale podatek od węglowodorów nie będzie pobierany do 2020 r., by zachęcić inwestorów - poinformował na konferencji Jacek Rostowski, minister finansów.

"Ustawa o opodatkowaniu (wydobycia gazu łupkowego - przyp. PAP) wejdzie w życie w 2015, ale podatek nie będzie pobierany do 2020. Zamiarem jest, aby zachęcić firmy do wydobycia gazu łupkowego" - poinformował Rostowski.

Marcin Korolec, minister środowiska, informował w połowie maja, że do końca czerwca rząd przyjmie projekt ustawy węglowodorowej, a do końca roku ustawa powinna być przyjęta przez parlament.

Wcześniej wiceminister finansów Maciej Grabowski zapowiadał, że liczy, iż projekt ustawy o opodatkowaniu wydobycia węglowodorów trafi do Sejmu do końca czerwca. Mówił też wówczas, że założenie jest takie, by oba projekty - ustawy o opodatkowaniu wydobycia węglowodorów i o wydobyciu węglowodorów - były procedowane mniej więcej w tym samym czasie.

Rząd przyjął w październiku założenia do ustawy o wydobyciu węglowodorów. Planowane obciążenia z tytułu wszystkich podatków i opłat pobieranych od spółek branży wydobywczej wyniosą ok. 40 proc. ich zysków brutto. (PAP)

nik/ jow/ ana/