Ożywienie gospodarcze silniejsze i trwalsze w II połowie roku - Rostowski, MF

20-02-2013 09:03
20.02. Warszawa (PAP) - Ożywienie gospodarcze będzie silniejsze i trwalsze w II połowie 2013 roku. Lepsze dane o produkcji cieszą, ale nie jest to jeszcze to ożywienie, którego się spodziewamy - uważa Jacek Rostowski, minister finansów.

"Cieszę się, że dane o produkcji przemysłowej okazały się lepsze od oczekiwań komentatorów. Mieliśmy też wczoraj dobre dane z gospodarki Niemiec, gdzie wzrósł indeks ZEW. To nie jest jednak to ożywienie, o którym mówiliśmy. Przewidujemy, że ono będzie silniejsze i trwalsze w drugiej połowie roku" - powiedział PAP Rostowski, komentując wtorkowe dane o produkcji przemysłowej za styczeń.

"Te wczorajsze dane potwierdzają nasze przewidywania co do rozwoju sytuacji gospodarczej w pierwszej połowie 2013 roku" - dodał.

GUS podał we wtorek, że produkcja przemysłowa w styczniu 2013 r. wzrosła o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,4 proc. wobec oczekiwań spadku rdr o 3 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w styczniu rdr o 2,1 proc., a mdm wzrosła o 1,5 proc.

Wtorkowy raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł aż do 48,2 pkt. z 31,5 pkt. miesiąc wcześniej. (PAP)

bg/ jtt/