Ograniczenie roli OFE zagrożeniem dla rynku kapitałowego w Polsce - konf. Wall Street

10-06-2013 06:26
10.06. Warszawa (PAP) - Ograniczenie roli OFE jest istotnym zagrożeniem dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego oraz spółek publicznych - uważają uczestnicy konferencji Wall Street, którzy wzięli udział w panelu "Lokomotywy polskiej gospodarki: wyzwania i perspektywy rozwoju liderów polskiego biznesu".

"OFE są aktywnym uczestnikiem rynku kapitałowego. W mojej ocenie zmniejszenie zaangażowania OFE w polską gospodarkę jest istotnym czynnikiem ryzyka. W sytuacji kiedy tych środków zabraknie, spółki mogą mieć poważne problemy z szybkim dostępem do finansowania" - powiedział podczas panelu Krzysztof Zawadzki, wiceprezes grupy Tauron.

Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty zwrócił uwagę, że konsolidacja polskiej chemii nie byłaby możliwa bez aktywnego udziału funduszy emerytalnych.

"Bez OFE z wielkim niepokojem patrzyłbym na nasz akcjonariat. Fundusze emerytalne mają blisko 20 proc. naszych akcji i stabilizują nasz wzrost. Bez nich konsolidacja ZA Tarnów i ZA Puławy byłaby niemal niemożliwa. Uważam, że ograniczenie roli OFE może bardzo negatywnie wpłynąć na przyszłość rynku akcji w Polsce" - powiedział.

Prezes JSW Jarosław Zagórowski dodał, że wprowadzenie na GPW zarządzanej przez niego spółki byłoby niezwykle trudne, gdyby zabrakło środków z OFE.

"JSW udało się z sukcesem zadebiutować na warszawskiej giełdzie głównie dzięki aktywnemu udziału w IPO funduszy emerytalnych. Osobiście opowiadam się za dzisiejszym modelem funkcjonowania OFE" - powiedział.

Przemysław Dąbrowski, członek zarządu PZU ocenił, że brak środków z OFE mógłby zmarginalizować rolę warszawskiej giełdy.

"Ograniczenie roli OFE mogłoby zmarginalizować rolę warszawskiej GPW na europejskiej mapie rynków kapitałowych. Z naszego punktu widzenia takie osłabienie polskiego rynku finansowego prawdopodobnie negatywnie by wpłynęło na nasz potencjał rozwoju" - powiedział.

"Wynika to głównie z tego, że naszym podstawowym środowiskiem biznesowym jest złotówka.Osłabienie roli polskiego sektora finansowego, z pewnością by się odbiło również na wartości naszego pieniądza, a przez to i aktywów PZU" - dodał.

Siedemnasta edycja konferencji Wall Street odbyła się w Karpaczu w dniach od 7 do 9 czerwca 2013 r. W jej ramach, inwestorzy brali udział w spotkaniach ze spółkami giełdowymi oraz w szkoleniach i wykładach przeprowadzonych przez znanych analityków i traderów.

Organizatorem konferencji Wall Street jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. (PAP)

kam/ seb/