OFE nie będą mogły inwestować w obligacje SP ani gwarantowane przez SP - Rostowski (opis)

04-09-2013 14:45
04.09. Warszawa (PAP) - Otwarte Fundusze Emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

"Przesunięta (do ZUS - PAP) będzie część obligacyjna, którą OFE miały w obligacjach Skarbu Państwa i w obligacjach gwarantowanych przez Skarb Państwa, tj. z datą 31 grudnia 2012 r. Ta część aktywów wynosiła wówczas ok. 51,5 proc. Każde OFE będzie przenosiło taki udział aktywów, niezależnie od tego, ile konkretne OFE miało obligacji skarbu państwa lub gwarantowanych przez skarb państwa" - powiedział w środę Rostowski.

"Chcemy, żeby OFE bardziej aktywnie inwestowały w gospodarkę. To będzie daleko idąca liberalizacja ich polityki inwestycyjnej - zniesiemy benchmarki, ale żeby efekt nie był taki, że ponownie zaczną inwestować w obligacje Skarbu Państwa. Jedyna rzecz, której nie będą mogły robić, to inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa" - dodał Rostowski.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy, poinformował, że ważne jest zwiększenie limitów inwestycyjnych.

"Ważne, by zwiększyć limity inwestycyjne na przykład na obligacje korporacyjne, zezwolić na inwestowanie w samorządowe obligacje" - poinformował.

O połowę ma zostać obniżone prowizje pobierane przez OFE.

"Kolejna ważna dla mnie rzecz to obniżenie prowizji pobieranych przez OFE o połowę. Dziś to maksymalnie 3,5 proc., spadną też opłaty za zarządzanie. To wartość, na której przyszli emeryci zaoszczędzą" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Premier Donald Tusk poinformował, że propozycja jest neutralna dla rynku kapitałowego.

"Nasze przewidywania wskazują, że te propozycje powinny być nawet stymulujące dla rynku kapitałowego" - powiedział.

Dla bezpieczeństwa wypłaty emerytur zaproponowano tzw. suwak, czyli obowiązek stopniowego przekazywania aktywów przez OFE do ZUS 10 lat przed emeryturą.

Rostowski poinformował, że OFE będą musiały spieniężać aktywa, by przekazywać środki do ZUS, "albo używać środków ze składek".

Jego zdaniem nie wpłynie to "w żaden sposób" na wycenę akcji.

W ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE na poziomie wartości z końca grudnia 2012 r. będzie przekazana do ZUS. (PAP)

nik/ fdu/ morb/ ana/