OFE nie będą mogły inwestować w obligacje SP ani gwarantowane przez SP - Rostowski

04-09-2013 13:56
04.09. Warszawa (PAP) - Otwarte Fundusze Emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

"Przesunięta (do ZUS - PAP) będzie część obligacyjna, którą OFE miały w obligacjach Skarbu Państwa i w obligacjach gwarantowanych przez Skarb Państwa, tj. z datą 31 grudnia 2012 r. Ta część aktywów wynosiła wówczas ok. 51,5 proc. Każde OFE będzie przenosiło taki udział aktywów" - powiedział w środę Rostowski.

"Chcemy, żeby OFE bardziej aktywnie inwestowały w gospodarkę. To będzie daleko idąca liberalizacja ich polityki inwestycyjnej - zniesiemy benchmarki, ale żeby efekt nie był taki, że ponownie zaczną inwestować w obligację Skarbu Państwa to jedyną rzeczą, której nie będą mogli robić to inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa" - dodał Rostowski.

Wcześniej premier Donald Tusk zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE na poziomie wartości z końca grudnia 2012 r. będzie przekazana do ZUS. (PAP)

nik/ fdu/ jtt/