Odwrócenie tendencji na rynku pracy na przełomie I i II połowy roku - Kosiniak-Kamysz

08-04-2013 11:00
08.04. Warszawa (PAP) - O odwróceniu tendencji na rynku pracy będzie można mówić na przełomie pierwszej i drugiej połowy roku - ocenia minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"To nie jest jeszcze etap, gdzie możemy mówić o odwróceniu tendencji w bezrobociu. Dobrze, że ten spadek nie jest efektem sezonowości, bo przecież pogoda w marcu nie sprzyjała, a jest to głównie efekt naszej interwencji na rynku pracy. O odwróceniu tendencji będziemy mogli mówić na przełomie pierwszej i drugiej połowy roku" - powiedział Kosiniak-Kamysz dziennikarzom.

"Może cieszyć duża liczba ofert złożonych i duża liczba wolnych miejsc pracy. To są pierwsze jaskółki, które wiosny nie czynią, ale to, że w marcu jest spadek bezrobocia na pewno jest informacją dobrą. Jednak sytuacja na rynku pracy nadal jest trudna" - dodał.

MPiPS podało w poniedziałek, że stopa bezrobocia w marcu obniżyła się do 14,3 proc. z 14,4 proc. w lutym. Liczba bezrobotnych wyniosła 2.315,9 tys. osób i spadła wobec lutego o 20,8 tys., czyli o 0,9 proc. Liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej wyniosła w marcu 87,4 tys. i jest to wobec lutego wzrost o 4,6 tys., czyli o 5,6 proc.(PAP)

nik/ jba/ ana/