Obniżka w V to nie początek nowego cyklu cięć - Belka (opis)

08-05-2013 16:56
08.05. Warszawa (PAP) - Obniżki stóp procentowych NBP w maju nie należy traktować jako początku nowego cyklu obniżek - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka. W jego ocenie, jeśli chodzi o przyszłe decyzje Rady, to możliwe są zarówno obniżki, jak i utrzymywanie stóp na niezmienionym poziomie.

"Dzisiejszą decyzję należy traktować jako pewną korektę tego, co ogłosiliśmy czy zaanonsowaliśmy dwa miesiące temu i zrealizowaliśmy miesiąc temu. Uznaliśmy, że zarówno kształtowanie się wskaźnika inflacji, jak i bieżące dane miesięczne wskazują, że inflacja może utrzymywać się na bardzo niskim poziomie, nawet nieco niższym niż w ostatniej, daleko przecież idącej, z tego punktu widzenia, projekcji inflacji. To stworzyło w ocenie Rady przestrzeń do obniżki stóp procentowych i postanowiliśmy to dziś skonsumować" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej.

"Nie powinniśmy tego traktować jako rozpoczęcia nowego cyklu obniżek" - dodał.

"Wszystkie możliwości, zarówno obniżki, jak i utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie są możliwe" - zaznaczył.

Belka poinformował, że w jego ocenie nastawienie RPP nadal jest łagodne.

"Myślę, że dalej jesteśmy w łagodnym nastawieniu. Jak mówiłem miesiąc temu, tryb +wait and see+ to nie jest przejście do nastawienia neutralnego" - powiedział prezes NBP.

Belka poinformował również, że Rada dyskutowała w maju nad pozostawieniem stóp procentowych bez zmian i zaczekaniem na lipcową projekcję inflacji.

"Zastanawialiśmy się czy w ogóle obniżać stopy procentowe, czy nie należy poczekać do następnej projekcji i zrekapitulować sytuację. Dzisiejszą decyzję proszę traktować jako korektę tego, co żeśmy postanowili jakiś czas temu, a nie - co jeszcze raz podkreślam - początek nowego cyklu obniżek" - powiedział.

Szef banku centralnego poinformował również, że członkowie RPP są dosyć zbieżni w ocenie sytuacji gospodarki, ale wyciągają z tych ocen różne wnioski.

"W naszych ocenach sytuacji gospodarczej jest duża zbieżność, natomiast często widzimy różnie to co należy zrobić krok dalej" - poinformował Belka.

"Ja bym powiedział, że się opinie członków Rady na pewno nie rozjeżdżają, ale pozostają jednak różne, jeśli chodzi o wnioski wyciągane z dość podobnej - nie przez całą dziesiątkę oczywiście - oceny sytuacji" - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,00 proc. w skali rocznej. (PAP)

jba/ fdu/ osz/