Obniżka w V to nie początek nowego cyklu cięć - Belka

08-05-2013 16:20
08.05. Warszawa (PAP) - Obniżki stóp procentowych NBP w maju nie należy traktować jako początku nowego cyklu obniżek - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka. W jego ocenie, jeśli chodzi o przyszłe decyzje Rady, to możliwe są zarówno obniżki, jak i utrzymywanie stóp na niezmienionym poziomie.

"Dzisiejszą decyzję należy traktować jako pewną korektę tego, co ogłosiliśmy czy zaanonsowaliśmy dwa miesiące temu i zrealizowaliśmy miesiąc temu. Uznaliśmy, że zarówno kształtowanie się wskaźnika inflacji jak i bieżące dane miesięczne wskazują, że inflacja może utrzymywać się na bardzo niskim poziomie, nawet nieco niższym niż w ostatniej, daleko przecież idącej z tego punktu widzenia projekcji inflacji. To stworzyło w ocenie Rady przestrzeń do obniżki stóp procentowych i postanowiliśmy to dziś skonsumować" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej.

"Nie powinniśmy tego traktować jako rozpoczęcia nowego cyklu obniżek" - dodał.

"Wszystkie możliwości, zarówno obniżki, jaki utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie są możliwe" - zaznaczył.

Belka poinformował, że w jego ocenie nastawienie RPP nadal jest łagodne.

"Myślę, że dalej jesteśmy w łagodnym nastawieniu. Jak mówiłem miesiąc temu, tryb +wait and see+ to nie jest przejście do nastawienia neutralnego" - powiedział prezes NBP.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,00 proc. w skali rocznej. (PAP)

jba/ fdu/ asa/