Obniżka stóp NBP w maju nie jest wykluczona - Zielińska-Głębocka

16-04-2013 16:51
16.04. Warszawa (PAP) - Obniżka stóp procentowych w maju nie jest wykluczona - ocenia Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

"Uważam, że nie jest wykluczona (obniżka stóp w maju - PAP). I nikt tego nie powiedział. Na razie jest +wait and see+. Może to będą cztery tygodnie, może miesiąc, może dwa miesiące. Obserwujemy co się dzieje, dostajemy regularnie aktualizację projekcji, która została w marcu ogłoszona. Jeśli ta perspektywa rzeczywiście będzie taka, że wyraźnie się inflacja utrzyma na bardzo niskim poziomie, to oczywiście jest przestrzeń dla dalszych obniżek" - powiedziała Zielińska-Głębocka we wtorek TVN CNBC.

W poniedziałkowej rozmowie z PAP Zielińska-Głębocka oceniła, że jeśli w średnim okresie inflacja CPI będzie się miała kształtować wyraźnie poniżej celu NBP, pojawi się przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych. Dodała, że w maju Rada powinna pozostać jeszcze w trybie "wait and see", a decyzję o ewentualnych dalszych obniżkach stóp może podjąć w czerwcu lub lipcu. Zaznaczyła też, że trudno jest obecnie określić, jaka może być jeszcze przestrzeń do dalszych obniżek stóp - może być to 25 pb, a może być 50 pb.(PAP)

jba/ ana/