Najniższe od 2010 r. rentowności na aukcji włoskich 10-letnich obligacji

29-04-2013 14:08
29.04. Rzym (PAP/Bloomberg) - Włochy sprzedały w poniedziałek na aukcji 10-letnie obligacje o wartości 3 mld euro. Średnia rentowność sprzedanych papierów wyniosła 3,94 proc. i była najniższa od października 2010 r.

Na poprzedniej aukcji włoskich 10-letnich obligacji z 27 marca rentowność wyniosła 4,66 proc.

Stosunek popytu do podaży wyniósł w poniedziałek 1,42 razy wobec 1,33 podczas poprzedniej aukcji w marcu.

Włochy sprzedały również 5-letnie obligacje o wartości 3 mld euro. Rentowność tych papierów wyniosła 2,84 proc. wobec 3,65 proc. na poprzedniej aukcji 27 marca.

Spadek kosztów finansowania włoskiego długu na poniedziałkowej aukcji był możliwy po tym, jak w niedzielę został zaprzysiężony nowy premier Włoch, Enrico Letta. Przełamany został tym samym impas polityczny utrzymujący się we Włoszech przez dwa miesiące, czyli od wyborów parlamentarnych, które nie przyniosły wyraźnego zwycięzcy. Nowy włoski rząd utworzyły centrolewica i centroprawica, pojednane przez prezydenta Giorgio Napolitano.

"To gabinet polityczny, powołany zgodnie z praktyką demokracji parlamentarnej" - oświadczył po powołaniu nowego rządu Napolitano. Do gabinetu Letty weszli politycy centrolewicowej Partii Demokratycznej, centroprawicowego Ludu Wolności byłego premiera Silvio Berlusconiego oraz ministrowie z dotychczasowego rządu ekspertów Mario Montiego. (PAP)

wst/ osz/