Kursy wymiany walut nie były i nie będą celem polityki monetarnej i fiskalnej - G7

12-02-2013 12:21
12.02. Londyn (PAP/Bloomberg) - Kursy wymiany walut nie były i nie będą celem polityki monetarnej i fiskalnej - wynika wtorkowego komunikatu G7.

"Potwierdzamy, że nasze polityka fiskalna i monetarna była i pozostanie zorientowana na osiągnięcie naszych wewnętrznych celów za pomocą odpowiednich krajowych instrumentów i że nie będziemy brać za cel kursów wymiany walut" - napisano we wspólnym komunikacie ministrów finansów i prezesów banków centralnych G7.

O możliwość stabilizowania kursu wymiany euro apelował w ubiegłym tygodniu prezydent Francji Francois Hollande w wystąpieniu na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. "Nie możemy dopuszczać do tego, że kurs euro waha się w zależności od upodobań rynków" - ocenił.

Jego wypowiedź została skrytykowana przez ministra gospodarki Niemiec Philippa Roeslera, który wypowiedział się przeciwko stabilizowaniu kursu euro.

Również Jens Weidmann, prezes Bundesbanku i członek rady Europejskiego Banku Centralnego ocenił, że euro nie jest poważnie przewartościowane, a polityka kursowa mająca na celu celowe osłabienie euro mogłaby doprowadzić do wysokiej inflacji. Odnosząc się do propozycji prezydenta Francji dodał również, że politycy powinni trzymać się ustalonego podziału kompetencji. (PAP)

mj/ asa/