Kondycja polskiej gospodarki na tle niektórych krajów UE pozostaje dobra - Zaleska, NBP (aktl.)

07-05-2013 11:39
# dochodzi kolejna wypowiedź Małgorzaty Zaleskiej #

07.05. Warszawa (PAP) - Kondycja polskiej gospodarki na tle niektórych krajów europejskich pozostaje dobra, choć należy wskazać na istotne wyzwania w zakresie deficytu i długu publicznego - ocenia Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP.

"Kondycja polskiej gospodarki na tle niektórych krajów europejskich pozostaje dobra, aczkolwiek należy zaznaczyć istotne wyzwania w zakresie deficytu i długu publicznego" - powiedziała Zaleska we wtorek na czacie zorganizowanym przez Serwis Samorządowy PAP.

"Obecnie w Europie można obserwować symptomy poprawy nastrojów na rynkach finansowych, co nie oznacza, iż wszystkie przyczyny kryzysu zostały zażegnane" - dodała.

Zaleska pytana, czy realne są szanse na obniżenie przez Polskę w 2013 roku deficytu sektora finansów publicznych do poziomu, który pozwoli zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu odpowiedziała: "Obniżenie deficytu do wskazanego poziomu stanowi bardzo duże wyzwanie".

Deficyt sektora finansów publicznych w 2012 roku wyniósł 3,9 proc. PKB. Zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów w tym roku deficyt ma się obniżyć do 3,5 proc. PKB, co powinno pozwolić na zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu w 2014 roku.(PAP)

jba/ fdu/ bg/ osz/