Kilku członków FOMC uważa, że Fed powinien być przygotowany do zmiany tempa QE - minutes

20-02-2013 20:37
20.02. Nowy Jork (PAP) - Kilku członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) uważa, że Fed powinien być przygotowany do zmiany tempa luzowania ilościowego - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

"Kilku członków FOMC zaznaczyło, że Komitet powinien być przygotowany do zmiany tempa zakupu aktywów, ze względu zarówno w reakcji na zmianę perspektyw gospodarczych, jak i w następstwie oceny efektów i kosztów dotychczasowego programu" - napisano w minutes z posiedzenia FOMC w dniach 29-30 stycznia 2013 roku.

Jednocześnie z minutes wynika, że członkowie byli podzieleni w ocenie strategii prezesa Fed Bena Bernanke dotyczącej programu skupu obligacji rządowych do czasu znaczącej poprawy na amerykańskim rynku pracy. Część członków sugerowała potrzebę wcześniejszego zakończenia skupu, podczas gdy niektórzy inni ostrzegali przed przedwczesnym wstrzymaniem programu.

Rezerwa Federalna uchwaliła na styczniowym posiedzeniu kontynuację skupu obligacji rządowych wartych 45 mld USD miesięcznie oraz skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Nie zastrzeżono limitu czasowego ani ilościowego tych operacji.

FOMC podtrzymał zapewnienie, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie stopy procentowe przynajmniej tak długo", jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.

Większość członków FOMC uważa, że ryzyka dla gospodarki są mniejsze w porównaniu do sytuacji w grudniu. Niemal wszyscy członkowie ocenili, że inflacja powinna pozostać zgodna z celem Fed. (PAP)

mj/ asa/