Jest przestrzeń do łagodzenia polityki pieniężnej - Zielińska-Głębocka, RPP

15-02-2013 14:13
15.02. Warszawa (PAP) - Jest jeszcze przestrzeń do łagodzenia polityki pieniężnej - uważa Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Nie jest jednak ona bardzo duża z uwagi na oczekiwaną w II połowie roku poprawę koniunktury.

"Ona jest (przestrzeń do obniżek stóp - PAP). I wyraźnie widać, że ona jest jeszcze dość spora. Ale nie sądzę, żeby była aż taka wielka. Dlatego, że oczekujemy jednak poprawy koniunktury w II połowie tego roku, i pewne pod koniec roku można spodziewać się pewnych napięć inflacyjnych. Ale na pewno przestrzeń jeszcze jest dla łagodzenia polityki pieniężnej" - powiedziała Zielińska-Głębocka w TVN CNBC.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 1,7 proc. w stosunku do stycznia 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

"Sądziłam, że to będzie 1,8-1,9 proc. 1,7 proc. to jest pewne zaskoczenie. Ten trend będzie kontynuowany. Przewiduje się w projekcjach, że na wiosnę to może być nawet 1,4 proc. Potem inflacja troszkę się podniesie, latem i w II połowie roku. Ale to co dla mnie jest bardzo istotne, to jakie będą odczyty inflacji bazowej. To pokazuje, czy ta inflacja popytowa będzie bardzo silna" - dodała.(PAP)

jba/ asa/