Jest jeszcze pewna przestrzeń do obniżek stóp. - Zielińska-Głębocka

28-03-2013 09:28
28.03. Warszawa (PAP) - Jest jeszcze pewna przestrzeń do obniżek stóp procentowych, ale obecnie RPP chce ocenić skutki swoich poprzednich decyzji - ocenia Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

"Wydaje mi się, że ta przestrzeń jeszcze pewna jest (do obniżek stóp proc. - PAP), ale na razie chcemy zobaczyć, jakie będą skutki, takie krótkookresowe, naszych ostatnich decyzji. Zapowiedzieliśmy, że ta obniżka o 50 pb to jest pewne dopełnienie cyklu - czyli warto może poczekać krótki okres. Ale czy to będą dwa miesiące czy trzy - trudno powiedzieć. Zobaczymy, jakie będą informacje następne o sytuacji w gospodarce realnej. To jest w tej chwili kluczowe" - powiedziała Zielińska-Głębocka w środę wieczorem w TVN CNBC.

"Nie przewiduję wzrostu presji inflacyjnej, bo nie ma takich czynników inflacjogennych. Natomiast zobaczymy, czy to osłabienie gospodarki rzeczywiście będzie się pogłębiało, czy jest szansa na pewne ożywienie" - dodała.

W wywiadzie dla PAP po marcowym posiedzeniu RPP Zielińska-Głębocka oceniała, że RPP nie zamknęła sobie furtki dla ewentualnej korekty stóp procentowych, dlatego nie zmienia swojego łagodnego nastawienia. Dodała, że taktyka "wait and see" jest uzasadniona, a dalsze decyzje będą zależały od napływających danych.

Zielińska-Głębocka pytana w TVN CNBC o słowa premiera Donalda Tuska, który stwierdził, że obniżka stawki VAT od 2014 roku mogłaby mieć miejsce w przypadku "radykalnej" poprawy sytuacji gospodarczej w drugiej połowie bieżącego roku - co jest mało prawdopodobne - odpowiedziała: "Nie jest to najlepsza wiadomość dla klientów, dla konsumentów, bo jednak ceny utrzymają się na wyższym poziomie. Natomiast proszę pamiętać, że nie będzie dużej zmiany. Jednak gospodarstwa domowe w niewielkim stopniu oczekiwały tej obniżki. Myślę, że przyzwyczaiły się do obecnych cen".

"Proszę pamiętać, że wpływ zmian stawki VAT na stopę inflacji jest na prawdę nie za duży i wygasający. Maksymalnie pół roku jest odczuwany, jeśli chodzi o poziom inflacji. Z tego co pamiętam efekty podwyższenia stawki VAT nie były wielkie, rzędu 0,3-0,4 pkt. proc. Nie oczekuję, że to będzie jakiś ważny czynnik dla RPP" - dodała.

"Myślę, że nie będzie to element kluczowy. Patrzymy na bardzo wiele czynników, które wpływają na stopę inflacji, w tym również wysokość podatków pośrednich ale sądzę, że to powinno mieć neutralny efekt dla decyzji RPP. Po tych doświadczeniach z podwyżką VAT do 23 proc. (...) Inne czynniki są chyba bardziej znaczące: co się będzie działo w strefie euro, co się będzie działo na rynkach surowcowych, co się będzie działo z energią, z żywnością. To są czynniki kluczowe. Jeśli nie nastąpi zmiana podatku VAT to nie sądzę, żeby to było decydującym czynnikiem. Zwłaszcza, że to jest efekt wygasający" - oceniła Zielińska-Głębocka.(PAP)

jba/ osz/