Inwestowanie OFE w SPW od początku było złym pomysłem - Raczko, NBP

08-04-2013 06:30
08.04. Warszawa (PAP) - Członek zarządu NBP Andrzej Raczko uważa, że możliwość inwestowania OFE w skarbowe papiery wartościowe od początku była złym pomysłem, gdyż fundusze emerytalne powinny się skupić na długoterminowym inwestowaniu w gospodarkę.

"Źle się stało, że od początku OFE inwestowały w obligacje, to jest oczywiście bardzo bezpieczny papier wartościowy. Z drugiej strony wszyscy mieli nadzieję, kiedy powstawały OFE, że to będą środki, które zapewnią długoterminowe inwestowanie w polskiej gospodarce. Zarówno jeśli chodzi o pewne projekty infrastrukturalne i z drugiej strony, ja byłem zawsze fanem poglądu, żeby można było inwestować w długoterminowe obligacje hipoteczne, które pozwoliłyby na rozwój budownictwa mieszkaniowego" - powiedział Raczko w piątek wieczorem w TVN CNBC.

"Udało się, jak się udało. Widać, że portfel obligacji był znaczny. My stopniowo dajemy pewne sygnały, tutaj ta uwaga ze strony ministra Rostowskiego, że takie przekładanie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej i inwestowanie przez OFE w skarbowe obligacje nie ma sensu" - dodał.

Pytany czy nie byłoby problemów z zastąpieniem popytu na polski dług ze strony OFE, odpowiedział: "Oczywiście to musi być robione w sposób dość łagodny, OFE mają pewne przepisy odnośnie kierunków inwestowania, bez zmiany tych przepisów gwałtowane zmiany portfela nie są możliwe". (PAP)

bg/ ana/