Inflacja zbliżająca się do 1,5 proc. niedobra dla gospodarki - Chojna-Duch, RPP

15-02-2013 11:49
15.02. Warszawa (PAP) - Inflacja CPI zbliżająca się do poziomu 1,5 proc. może być niedobra dla gospodarki - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

"Mamy nowe dane, również z Europy-Środkowo Wschodniej, Czechy, Węgry. Dane na tyle negatywne, że mogą zweryfikować pogląd również pana profesora (Winieckiego - PAP) w tej materii. W strefie euro też nie nastąpiło gwałtowne, ani nawet stopniowe polepszenie sytuacji. Z drugiej strony wzrost gospodarczy obniża się z kwartału na kwartał w Polsce, inflacja maleje, a więc to są przesłanki do zastanowienia się nad tym, czy nie należałoby zweryfikować swoich poglądów" - powiedziała Chojna-Duch w TVN CNBC.

"Wydaje mi się, że to jest kolejny miesiąc obniżania się inflacji, można powiedzieć, że to jest dość istotne, radykalne. Niedawno byliśmy jeszcze powyżej celu, w tej chwili jesteśmy poniżej, dobiegamy do tej dolnej granicy celu inflacyjnego, czyli 1,5 proc. A to już dla gospodarki może być niedobre. Więc należałoby na to patrzeć także pod tym kątem" - dodała.

"Z drugiej strony dysparytet między naszą stopą proc. a wysokością inflacji jest dodatni i wysoki. Natomiast jeżeli popatrzymy na obszar innych walut, choćby euro i dolara, to są wskaźniki na minus. A więc dostosowujmy się też do sytuacji globalnej, światowej" - ocenia Chojna-Duch.(PAP)

jba/ ana/