Indeks DJI na najwyższych poziomach w historii

05-03-2013 16:21
05.03. Nowy Jork (PAP/Bloomberg) - Indeks Dow Jones Industrial po otwarciu wtorkowej sesji przekroczył poziom 14.240 pkt. i znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w swojej 116-letniej historii.

Poprzedni rekord indeks Dow Jones osiągnął 9 października 2007 r. kiedy to w cenach zamknięcia znalazł się na poziomie 14.164,53 pkt. Poprzedni intradayowy rekord, 14.198,1 pkt., indeks zaliczył dwie sesje później.

Pomimo, że indeks Dow Jones wzrósł ponad dwukrotnie od dołka z marca 2009 r., w którym znalazł się w wyniku światowego kryzysu finansowego wyceny spółek wchodzących w jego skład, mierzone wskaźnikiem C/Z pozostają 20 proc. poniżej poziomów notowanych w trakcie poprzednich szczytów oraz 15 proc. poniżej średniej historycznej z ostatnich 20 lat.

Optymiści interpretują ten fakt jako argument do dalszych wzrostów indeksu amerykańskich blue chipów. Sceptycy wskazują jednak na brak zaufania wśród inwestorów co do zdolności spółek do dalszego wzrostu zysków, czego efektem są właśnie relatywnie niskie wyceny akcji. Niedźwiedzie wskazują również na niepewną sytuację w amerykańskiej gospodarce i wątpliwości co do zdolności Rezerwy Federalnej do pobudzenia amerykańskiej gospodarki do trwałego wzrostu.

Bezprecedensowo luźna polityka Fedu stanowiła do tej pory kluczowe wsparcie dla amerykańskich indeksów. Amerykański bank centralny od lat utrzymuje stopy proc. na poziomie bliskim zera, wspierając dodatkowo gospodarkę programem skupu obligacji z rynku, którego miesięczna wartość wynosi obecnie 85 mld USD.

W poniedziałek Janet Yellen, wiceprezes Fed, oceniła, że wciąż konieczne jest utrzymywanie bardzo luźnej polityki monetarnej w USA. W ubiegłym tygodniu w podobnym tonie wypowiadał się prezes Fedu Ben Bernanke. (PAP)

wst/ asa/