Indeks cen mieszkań wzrósł w lutym o 3,17 proc. mdm - Open Finance, Home Broker

11-03-2013 14:27
11.03. Warszawa (PAP) - Indeks cen transakcyjnych mieszkań wzrósł w lutym o 3,17 proc. i wynosi 766,27 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. W ujęciu rocznym indeks spadł o 7,2 proc.

"Wskaźnik, liczony na podstawie transakcji dokonywanych przez klientów Open Finance i Home Broker, wzrósł w ostatnim miesiącu o 3,17 proc. W styczniu było to 2,35 proc. Zatem w sumie, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy br., indeks zyskał już niemal 5,6 proc." - napisano w komunikacie.

"Wzrosty te tłumaczymy głównie wygasłym z końcem ubiegłego roku programem Rodzina na Swoim, w ramach którego zawierano mniej więcej jedną piątą wszystkich transakcji, a których ceny, ze względu na obowiązujące w programie limity, zaniżały rynkową średnią. Gdy czynnik ten został wyeliminowany, ceny wyraźnie poszły w górę" - dodano.

Analitycy podkreślili też, że zmiana ta mogłaby sugerować odbicie na rodzimym rynku nieruchomości, ale przeczą temu informacje o spadającej liczbie zawieranych transakcji.

"Zagregowana liczba zawieranych transakcji dla okresów trzymiesięcznych była w lutym o 24,2 proc. niższa niż w grudniu ubiegłego roku" - napisano.

W komunikacie dodano także, że "roczna przecena mieszkań stopniała z grudniowego poziomu 13,3 proc. do 7,2 proc. obecnie". (PAP)

pfm/ jtt/