Indeks cen mieszkań w IV w dół o 0,65 proc. mdm - Open Finance, Home Broker

09-05-2013 14:04
09.05. Warszawa (PAP) - Indeks cen transakcyjnych mieszkań spadł w kwietniu o 0,65 proc. mdm do 770,25 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker.

"Po trzech miesiącach wzrostów, w kwietniu liczony przez Open Finance i Home Broker indeks średnich cen transakcyjnych mieszkań spadł o 0,65 proc., osiągając wartość 770,25 pkt. Przypomnijmy, że pierwszy kwartał br. przyniósł 6,8-proc. zwyżkę wskaźnika, obliczanego na podstawie transakcji dokonywanych przez klientów wymienionych powyżej firm. Wzrost ten wynikał jednak nie tyle z poprawy koniunktury na rynku, co z efektu statystycznego, związanego z wygaśnięciem programu dopłat do kredytów Rodzina na Swoim wraz z końcem ubiegłego roku" - napisano w raporcie.

"Transakcje dokonywane relatywnie tańszymi mieszkaniami, kwalifikującymi się do programu, zaniżały bowiem średnią rynkową cenę. Stanowiły przy tym znaczną część rynku, gdyż jedna czwarta kredytów hipotecznych na zakup mieszkania udzielana była właśnie w ramach RnS. Ich wyeliminowanie spowodowało na tyle istotną zmianę struktury rynku, że doszło do swoistej korekty w górę średnich cen, co w ostatnich miesiącach odnotował nasz indeks" - dodano.

Firmy podają, że w kwietniu, gdy po raz pierwszy w tym roku odnotowano wzrost liczby transakcji, indeks zanotował spadek.

"W takiej sytuacji można zakładać, że ewentualny dalszy wzrost liczby transakcji pociągnie za sobą dalszy spadek wartości indeksu. Możemy więc mieć do czynienia z korektą korekty, podczas której wzrostowa, statystyczna korekta z początku roku może zostać w całości lub w części zniesiona" - napisano. (PAP)

map/ ana/