Indeks Cen Mieszkań w III spadł o 0,3 pkt. do 845,4 pkt. - domy.pl

22-04-2013 09:51
22.04. Warszawa (PAP) - Indeks Cen Mieszkań (ICM) spadł w marcu o 0,3 pkt do 845,4 pkt. - podał w poniedziałek portal nieruchomości domy.pl.

"Wartość marcowego indeksu cen mieszkań obliczanego przez portal nieruchomości Domy.pl wyniosła w marcu 845,4 pkt. i była tylko o 0,3 pkt. niższa niż w lutym (845,7). To najmniejsza różnica od marca 2012 r., kiedy po raz ostatni wartość indeksu minimalnie wzrosła (o 0,1 pkt)" - napisano w raporcie.

"Spadki przez niemal rok - licząc miesiąc do miesiąca - wynosiły średnio 3,2 pkt, a odczyt z grudnia 2012 - czyli sprzed zaledwie 4 miesięcy - wykazał spadek wartości indeksu aż o 9,3 pkt." - dodano.

Zdaniem autorów raportu, marcowy odczyt Indeksu może świadczyć o początku stabilizacji cen na rynku.

"Trudno prognozować, czy najnowszy wynik jest już jaskółką zwiastującą bliski koniec trwającego od lat spadku cen mieszkań w Polsce. Bez wątpienia jednak tak mała miesięczna różnica między lutową i marcową wartością indeksu cen mieszkań daje nadzieję na stabilizację stawek. Byłaby ona ważnym sygnałem dla oczekującej dalszych przecen i powstrzymującej się od zakupów strony popytowej" - napisano.

ICM - wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży w portalach Grupy Melog.com obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice) ważoną liczbą mieszkańców tych miast.

Bazową datą dla ICM jest wrzesień 2007 roku, a wartość bazowa wynosi 1000 punktów. (PAP)

nik/ gor/