Ewentualne dalsze obniżki jeśli sytuacja będzie odbiegać od projekcji NBP - Belka

06-03-2013 16:32
06.03. Warszawa (PAP) - Marcowa obniżka stóp była "postawieniem kropki" po serii obniżek, ale RPP nie zamyka sobie furtki do dalszych obniżek, które jednak będą możliwe tylko jeśli sytuacja gospodarcza będzie odbiegać od projekcji NBP - ocenił prezes NBP Marek Belka. Belka określił obecne nastawienie RPP jako "wait and see".

"(Nastawienie RPP - PAP) Wolimy określić nastawienie jako +wait and see+, traktowane dosłownie" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej.

"Nie zamykamy sobie definitywnie furtki do obniżek (...). Wydaje się, że do takiego posunięcia trzeba byłoby sytuacji, w której sytuacja gospodarcza odbiega od projekcji" - dodał.

Zdaniem Belki marcowa decyzja to "postawienie kropki" po serii obniżek.

"Słowa komunikatu są zasadniczo odmienne niż miesiąc temu, a te z lutego były inne niż w styczniu. Jak ktoś to czyta i traktuje poważnie, można było się zorientować, że miesiąc temu obniżka stóp była zapowiedziana, na dzisiejszym spotkaniu była wysoce możliwa, a dziś jest wyraźne zaznaczenie, że cykl został dopełniony. Proszę traktować to jako kropeczkę postawioną po serii obniżek" - powiedział prezes NBP.

Belka wskazał, że ważnym czynnikiem, który RPP wzięła pod uwagę obniżając stopy w marcu, była projekcja NBP.

"Przede wszystkim otrzymaliśmy projekcję, która pokazała, że istnieje przestrzeń do bezpiecznego obniżania stóp" - powiedział Belka. (PAP)

jba/ fdu/ asa/