Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

22-04-2013 08:59
22.04. Warszawa (PAP/int.) - Najważniejszym wydarzeniem w zeszłym tygodniu było obniżenie przez turecki bank centralny (CBRT) głównej stopy procentowej do rekordowo niskiego poziomu 5 proc., a publikacje makroekonomiczne bardzo skromnie wypełniły kalendarz. Podobnie mało ekscytująco zapowiada się bieżący tydzień. Oprócz decyzji centralnego banku węgierskiego nie będzie znaczących wydarzeń.

Węgierski bank centralny we wtorek podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek spodziewa się spadku głównej stopy o 25 pb., do 4,75 proc., a w piątek opublikowana będzie stopa bezrobocia. Natomiast w środę turecki bank centralny opublikuje zapis ze spotkania kwietniowej rady polityki monetarnej.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,30 proc. do poziomu 25,8390 za euro, forint osłabił się o 1,14 proc. do poziomu 298,31 za euro, a turecka lira względem euro osłabiła się o 0,25 proc. do 2,3514 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,03 proc. do 4,1039 poziomu za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ubiegłego ciągu tygodnia spadł o 3,72 proc. do 941,56 pkt., węgierski BUX spadł o 0,50 proc. do 18.128,36 pkt., a turecki XU100 spadł o 1,53 proc. do 83.285,45 pkt. WIG w tym czasie spadł o 4,56 proc. do 43.447,75 pkt.

---------------------

TURCJA

STOPY PROC. W DÓŁ O 50 PB, RZĄD CHCIAŁBY KOLEJNYCH CIĘĆ

Turecki bank centralny (CBRT) obniżył główną stopę procentową o 50 pb do rekordowo niskiego poziomu 5,0 proc. Ekonomiści spodziewali się cięcia o 25 pb.

O 50 pb obniżone zostały również pasma tzw. korytarza stóp overnight, do odpowiednio 7,0 i 4,0 proc. Stopa rezerwy obowiązkowej w Turcji nie zmieniła się.

"Cięcie stóp niekoniecznie oznacza luzowanie polityki pieniężnej. W istocie rzeczy wygląda na to, że CBRT zacieśnia warunki monetarne. (...) w ciągu ostatnich kilku tygodni rynkowe stopy wzrosły o 100 pb (choć w ciągu ostatnich kilku dni spadły o kilka pb). Kluczem jest zrozumienie, ze stopy procentowe to jedynie jedno z zestawu narzędzi CBRT" - napisano w komentarzu Capital Economics.

Zdaniem CE obniżka stóp w Turcji wynikała z ostatniego umocnienia realnego efektywnego kursu liry oraz presji politycznej na obniżki stóp procentowych.

Po decyzji CBRT minister gospodarki Zafer Caglayan poinformował, że oczekuje dalszych obniżek stóp.

Royal Bank of Scotland w komentarzu po decyzji rekomenduje kupno tureckich obligacji indeksowanych do inflacji.

"CBRT nie reaguje na podwyższoną inflację, która naszym zdaniem będzie znacznie powyżej celu wyznaczonego na koniec 2013 r. 5,3 proc." - napisano w komentarzu RBS.

"Cięcia wynikały z chęcią powstrzymania dalszej aprecjacji liry" - dodano.

Z kolei ING ocenia, że obniżka w zaskakującej skali związana jest z obawami wynikającymi z rosnących napływów kapitału.

Bank of America/Merrill Lynch ocenia, że zarówno główna stopa proc., jak i pasma odchyleń "są na poziomach, które na dłuższy czas będą odpowiadały CBRT".

STOPA BEZROBOCIA W STYCZNIU W GÓRĘ

Bezrobocie w styczniu w Turcji wzrosło do 10,6 proc. wobec 10,1 proc. w grudniu 2012 roku. Prognoza mówiła o wzroście bezrobocia do 10,9 proc. Wskaźnik zatrudnienia osiągnął kolejny rekordowy poziom 50,9 proc.

DEFICYT PO III 2,6 PROC. ROCZNEGO PLANU

Deficyt tureckiego budżetu w marcu wyniósł 5,4 mld lir, wobec czego deficyt od stycznia do marca wyniósł 0,9 mld lir, co oznacza 2,6 proc. rocznego planu. Deficyt pierwotny wyniósł 0,5 mld lir, przez co nadwyżka pierwotna za 2013 r. spadła do 14,3 mld lir.

Deficyt za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 1,6 proc. PKB, tyle samo co po lutym, a 12-miesięczna nadwyżka pierwotna wzrosła do 1,6 proc. PKB wobec 1,5 proc. PKB w lutym.

----------------------

WĘGRY

SĄ DUŻE SZANSE NA WYJŚCIE Z PROCEDURY NADMIERNEGO DEFICYTU - VARGA

Węgierski minister finansów, Mihaly Varga prezentując tegoroczny raport o konwergencji ocenił, że Węgry mają duże szanse na wyjście z procedury nadmiernego deficytu.

BNP Paribas spodziewa się, że deficyt węgierskiego sektora publicznego w 2013 r. wzrośnie do 2,6 proc. PKB z 2,2 proc. w 2012 r.

PRODUKCJA BUDOWLANA WZROSŁA

W lutym 2013 r. produkcja budowlana Węgier wzrosła o 7,2 proc. rdr, co, zdaniem ING, może być jednym z pierwszych sygnałów ożywienia w sektorze.

WYNAGRODZENIE BRUTTO WZROSŁO O 2,7 PROC. RDR

Wynagrodzenie brutto węgierskich pracowników zatrudnionych na cały etat wzrosło w lutym o 2,7 proc. rdr wobec prognoz 2,8 proc. i 2,5 proc. w styczniu.

"(...) Bez względu na prognozowany delikatny wzrost siły nabywczej, popyty krajowy i cała gospodarka doświadczać będzie nadal trwałego spowolnienia chyba, że zewnętrzny popyty pokaże solidne odbicie w końcówce roku" - oceniają analitycy UniCredit.

----------------------

CZECHY

NADWYŻKA C/A W LUTYM POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Nadwyżka na rachunku bieżącym w lutym w Czechach wyniosła 27,7 mld koron wobec oczekiwań ekonomistów 5,6 mld i wobec 6,0 mld koron w styczniu.

PPI W III 0,0 MDM, 1,0 RDR

Inflacja cen producenta w marcu w Czechach wyniosła 0,0 proc. mdm, a w ujęciu rocznym 1,0 proc. po 1,3 proc. rdr w lutym.

(PAP)

fdu/ kba/ asa/