Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

08-04-2013 08:54
08.04. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu w centrum uwagi znalazł się węgierski bank centralny (NBH), który na nadzwyczajnym posiedzeniu przyjął program mający wspierać gospodarkę. W rozpoczynającym się tygodniu kluczowe będą dane o inflacji na Węgrzech i w Czechach oraz o produkcji przemysłowej w Turcji i w Czechach.

W poniedziałek zostaną opublikowane dane za luty o produkcji przemysłowej w Turcji i Czechach oraz o bilansie handlowym Węgier i Czech.

We wtorek czeski urząd statystyczny poda dane o inflacji w marcu.

W środę zostanie opublikowany zapis dyskusji z poprzedniego posiedzenia NBH.

W czwartek zostaną opublikowane dane o inflacji na Węgrzech w lutym i bilansie płatniczym Turcji za luty.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,16 proc. do poziomu ok. 25,78 za euro, forint umocnił się o 1,67 proc. do poziomu ok. 299,25 za euro, a turecka lira osłabiła się względem euro o 0,84 proc. do ok. 2,34 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,54 proc. do poziomu ok. 4,15 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ubiegłego ciągu tygodnia spadł o 1,67 proc. do 946,81 pkt., węgierski BUX wzrósł o 1,11 proc. do 18.056,23 pkt., a turecki XU100 spadł o 4,46 proc. do 82.071,25 pkt. WIG w tym czasie spadł o 1,22 proc. do 44.597,66 pkt.

----------------------

WĘGRY

BANK CENTRALNY CHCE POBUDZAĆ GOSPODARKĘ WSPIERAJĄC MŚP

Węgierski bank centralny (NBH) zaakceptował na nadzwyczajnym posiedzeniu zwołanym w ubiegłym tygodniu program "Finansowania dla wzrostu". Planowane działania Banku Węgier mają wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa. Obejmują one m.in.: preferencyjne warunki kredytowania dla tych firm - kredyty do 250 mld HUF oprocentowane maksymalnie na 2 proc. (te środki banki komercyjne będą mogły pożyczyć od banku centralnego po 0 proc.) oraz zamianę kredytów w walutach obcych na kredyty w walucie krajowej oprocentowane maksymalnie na 2 proc. (250 mld HUF).

W ocenie banku Morgan Stanley działania te nie są "aż tak nieortodoksyjne" jak oczekiwały rynki. Podobnego zdania jest BNP Paribas. Jednak te dwa banki mają odmienne rekomendacje dla forinta. Morgan Stanley przewiduje osłabienie węgierskiej waluty. Z kolei BNP Paribas w piątkowym raporcie zaleca grę na umocnienie forinta.

Ekonomiści węgierskiego banku OTP uważają, że efekty programu mogą być "nieznacznie pozytywne". Bank of America/Merrill Lynch ocenia, że skala programu, szacowana (o ile zostanie w pełni wykorzystany) na 1,7 proc. PKB, jest "mała, ale nie pomijalna". Z kolei UniCredit spodziewa się, że efekty programu "mogą być ograniczone ze względu na słaby popyt na kredyt". UniCredit spodziewa się również kolejnych działań NBH mających pobudzić aktywność gospodarczą.

Jak komentuje Capital Economics, reakcja rynków była "nieznaczna", co można tłumaczyć tym, że działania "są mniej radykalne niż mogłyby być". Także Erste ocenia, że "można było sobie wyobrazić drastyczniejsze działania".

STOPY PROC. JESZCZE SPADNĄ, ALE DNO JUŻ BLISKO - VARGA

Nowy minister gospodarki Węgier Mihaly Varga ocenił w wywiadzie, że jego zdaniem stopy procentowe nie osiągnęły jeszcze dolnego poziomu, ale węgierski bank centralny zbliża się prawdopodobnie do progu, gdyż dalsze luzowanie polityki pieniężnej może spowodować duży wzrost dochodowości. Rynek wycenia, że podstawowa stopa banku może być obniżona o kolejne 100 pb. z obecnego poziomu 5 proc.

Analitycy Erste prognozują, że z powodu wysokiego zagranicznego długu Węgier i nieprzewidywalnej polityki gospodarczej, która może wywołać presję na rynek, stopy procentowe w kwietniu zostaną zredukowane o dodatkowe 25 pb, do 4,75 proc. Nie zakładają natomiast już dalszych obniżek.

"Podczas, gdy potwierdzamy, że istnieje ryzyko obniżenia podstawowej stopy do 4-4,5 proc. do końca tego roku, z powodu wysokiego zewnętrznego zadłużenia i długu w walutach obcych wydaje się bardzo mało prawdopodobne, że stopy spadną poniżej 4 proc." - oceniają analitycy Erste.

RENTOWNOŚCI REKORDOWO NISKO

Bank Erste zwrócił uwagę na spadek rentowności na długim końcu węgierskiej krzywej do rekordowo niskich poziomów. Ekonomiści banku wiążą to ze spadkiem napięcia wokół Cypru oraz sygnalizowanym dalszym luzowaniem polityki NBH, w tym poprzez działania niestandardowe.

DEFICYT W '12 POZYTYWNIE ZASKOCZYŁ

Węgierski deficyt sektora finansów publicznych według metodologii ESA w 2012 roku wyniósł 2,1 proc. PKB.

"To poniżej oczekiwanych przez nas 2,4 proc. PKB. Oznacza, że ryzyko przekroczenia przez węgierski deficyt 3 proc. PKB w tym roku może być niższe niż oczekiwano. Jednakże istnieje. Poza wieloma efektami, które są już znane (...), postępujący spadek tegorocznych oczekiwań inflacyjnych ma również negatywny wpływ na budżet. Niższa inflacja oznacza niższy nominalny PKB, co przekłada się negatywnie na stronę dochodową. Dlatego też, nadal prognozujemy deficyt na poziomie 3 proc. PKB podczas, gdy rządowy cel wynosi 2,7 proc. PKB" - napisano w komentarzu Erste Group.

"Pomimo pozytywnych informacji, nie zmieniamy naszych prognoz. Z powodu niższych stóp procentowych i niepewności dotyczących polityki banku centralnego oczekujemy, że EURHUF może pozostać powyżej 300 w najbliższych miesiącach. Jest również mało prawdopodobne, by dochodowość 10-letnich papierów dalej spadała" - dodano.

PMI W MARCU W GÓRĘ, PRODUKCJA W LUTYM W DÓŁ RDR, W GÓRĘ MDM

Wskaźnik PMI w węgierskim przemyśle przetwórczym wzrósł do 55,7 pkt. z 54 pkt. w poprzednim miesiącu.

"Wyniki badania, opracowane przez lokalną firmę, są zmienne i przesadzone w porównaniu z resztą regionu i w związku z tym nie odczytujemy ich w ostatnich podwyższonych wynikach" - oceniają analitycy RBS.

Produkcja przemysłowa Węgier, według wstępnych wyliczeń, w lutym (po dostosowaniu o dni robocze) spadła o 1,1 proc. rdr, a mdm wzrosła o 0,3 proc. Jeśli nie uwzględniać różnic w dniach roboczych, produkcja spadła o 5,4 proc. rdr.

SPRZEDAŻ SPADŁA MNIEJ OD OCZEKIWAŃ

Węgierska sprzedaż detaliczna w lutym spadła o 1,4 proc. rdr, czyli poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie -2,0 proc. rdr. W styczniu sprzedaż spadła o 2,6 proc. rdr.

"Niższa inflacja - wynikająca z 10-procentowej obniżki cen energii - wspiera realny dochód do dyspozycji, pomimo tego nie jest on jednak jeszcze wystarczający, by pchnąć wzrost wydatków konsumpcyjnych powyżej zera" - oceniają analitycy BNP Paribas.

----------------------

CZECHY

PMI W MARCU W DÓŁ

Wynik wskaźnika PMI dla czeskiego przemysłu uległ w marcu pogorszeniu. Indeks spadł do 49,1 z 49,9 w poprzednim miesiącu, pokazując, że branża 12 miesiąc z rzędu znajduje się w punkcie spowolnienia.

BUDŻET PO MARCU NA PLUSIE

Nadwyżka budżetowa po marcu wyniosła w Czechach 14 mld koron, co wynikało z poprawy dochodów i niższych wydatków.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W LUTYM SPADŁA

Sprzedaż detaliczna w lutym spadła w Czechach o 4,7 proc., mocniej niż oczekiwano. Po dostosowaniu o dni robocze spadek wyniósł 1,7 proc. rdr. Dane, w ocenie BNP Paribas, potwierdzają recesję w I kwartale 2013 roku i sygnalizują dezinflację, a niższa inflacja powinna wspierać politykę luzowania polityki pieniężnej.

----------------------

TURCJA

INFLACJA W MARCU POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

W Turcji inflacja w marcu wzrosła do 7,3 proc. rdr wobec 7,0 proc. rdr w lutym. W ujęciu miesięcznym CPI wzrósł o 0,66 proc. Odczyt w ujęciu rocznym i miesięcznym był wyższy od oczekiwań ekonomistów, co BNP Paribas tłumaczy wzrostem cen żywności o 2,2 proc. mdm, co w ujęciu rocznym podbiło inflacje w sekcji żywność do 8,1 proc. wobec 5,6 proc. w lutym.

"Perspektywy inflacji nie wyglądają zbyt dobrze i bank centralny raczej nie osiągnie celu 5 proc. przed końcem tego roku" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

Prezes tureckiego banku centralnego (CBRT) Erdem Başi interweniował słownie po danych o CPI, informując, że CBRT może obciąć stopy procentowe jeśli realny efektywny kurs liry wzrośnie powyżej poziomu 120. Po tej wypowiedzi lira straciła ok. 0,5 proc.

CBRT podał w czwartek, że realny efektywny kurs wymiany w kwietniu jest na poziomie 119,95.

PMI W MARCU SPADŁ

Wskaźnik PMI dla tureckiego przemysłu w marcu spadł do 52,3 wobec 53,5 w lutym.

WZROST PKB W IV KW. '12 NAJSŁABSZY OD II KW. '09

Wzrost tureckiego PKB w IV kw. 2012 r. spadł do 1,4 proc. rdr wobec 1,6 proc. rdr w III kw. Ekonomiści prognozowali dynamikę 2,0 proc. rdr. Jak zwraca uwagę Capital Economics, to najsłabszy wynik od II kw. 2009 r.

W całym 2012 r., po rewizjach danych kwartalnych, wzrost wyniósł 2,2 proc., o 1 pkt proc. poniżej średnioterminowego planu tureckiego rządu.

"Wydaje się, że turecka gospodarka w IV kw. ubiegłego roku doszła do najsłabszego punktu i odbija. Nasz wskaźnik sygnalizuje, że z początkiem 2013 r. wzrost przyspieszył do ok. 2,5 proc. rdr" - napisano w komentarzu Capital Economics.

"Niemniej jednak konsensus prognoz wzrostu na 2013 r. na poziomie 4 proc. wygląda na zbyt optymistyczny" - dodano.

Po ogłoszeniu danych BNP Paribas obniżył prognozę wzrostu dla Turcji w 2013 r. z 4,5 proc. do 3,5 proc.

WOOD&CO. POZYTYWNIE O TURECKICH AKCJACH

"Od początku roku tureckie akcje rosną znacznie szybciej od innych rynków koszyka gospodarek rozwijających się. (...) Rynek zapewne będzie musiał przetrawić obecne poziomy, zatem wzrosty cen powinny spowolnić, szczególnie dla spółek dywidendowych. Jednak jesteśmy kategorycznie pozytywnie nastawieni do tureckich akcji w 2013 r. i skorzystalibyśmy z każdej okazji do dokupowania akcji w dołkach" - napisano w raporcie Wood&Co.(PAP)

fdu/ kba/ ana/