Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

06-05-2013 08:32
06.05. Warszawa (PAP/int.) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na danych z gospodarki realnej w krajach regionu. W ubiegłym tygodniu czeski bank centralny zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na poziomie bliskim zera, a po majowych prognozach Komisji Europejskiej oddaliło się zdjęcie z Węgier procedury nadmiernego deficytu.

W poniedziałek zostaną opublikowane dane o sprzedaży detalicznej na Węgrzech w marcu. Ekonomiści spodziewają się spadku o 1,8 proc. rdr po spadku o 1,1 proc. rdr w marcu.

We wtorek ogłoszone zostaną dane o czeskim bilansie handlowym za marzec, a także o produkcji przemysłowej za marzec w Czechach i na Węgrzech. Ekonomiści spodziewają się spadku o 4,5 proc. rdr w Czechach po spadku o 5,7 proc. rdr w lutym, a na Węgrzech spadku o 1,0 proc. rdr po spadku o 1,1 proc. rdr w lutym. We wtorek zostanie także opublikowane wykonanie węgierskiego budżetu po kwietniu.

W środę zostaną opublikowane dane o produkcji przemysłowej w Turcji w marcu. Bank of America/Merrill Lynch spodziewa się spadku dynamiki do 3,0 proc. rdr wobec 4,4 proc. rdr w lutym.

W czwartek zostaną ogłoszone dane o sprzedaży detalicznej w Czechach za marzec. Ekonomiści spodziewają się spadku o 3,0 proc. rdr po spadku o 4,7 proc. rdr w lutym.

W piątek zostaną opublikowane dane o inflacji w Czechach za kwiecień. Ekonomiści spodziewają się, że CPI wyniósł 1,7 proc. rdr, tyle samo co w marcu. Także w piątek zostaną ogłoszone wyniki węgierskiego handlu zagranicznego w marcu.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,38 proc. do poziomu 25,63 za euro, forint umocnił się o 1,99 proc. do poziomu 296,39 za euro, a turecka lira osłabiła się względem euro o 0,47 proc. do 2,3534 za euro. W tym czasie złoty umocnił sie o 0,36 proc. do poziomu 4,1453 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 0,61 proc. do 964,36 pkt., węgierski BUX wzrósł o 2,56 proc. do 18.318,68 pkt., a turecki XU100 wzrósł o 4,68 proc. do 89.093,70 pkt., i jest na najwyższym poziomie w historii. WIG w tym czasie wzrósł o 0,75 proc. do 43.991,51 pkt.

---------------------

CZECHY

STOPY PROC. BEZ ZMIAN, PROJEKCJA PKB W DÓŁ, CPI PONIŻEJ CELU W HORYZONCIE PROJEKCJI

Na majowym czeskiego banku centralnego (CNB) posiedzeniu stopy procentowe, zgodnie z oczekiwaniami, zostały pozostawione na poziomie bliskim zera (0,05 proc.). Jak poinformował wiceprezes CNB Vladimir Tomšík, stopy procentowe pozostaną na bardzo niskim poziomie przez wydłużony okres, chyba, że pojawią się bardzo wysoka presja inflacyjna.

CNB obniżył w projekcji prognozę wzrostu czeskiego PKB na 2013-2014 i obecnie spodziewa się spadku PKB o 0,5 proc. w tym roku (wobec spadku o 0,3 proc. w poprzedniej projekcji) i wolniejszego przyspieszenia do 1,8 proc. w przyszłym roku (wobec 2,1 proc. prognozowanych poprzednio). Ścieżka inflacji wskazuje na poziom 1,8 i 1,9 proc. w II i III kw. 2014 r. (czyli pod koniec horyzontu projekcji), poniżej celu banku centralnego na poziomie 2,0 proc.

"Nowa projekcja CNB nie będzie wymagała żadnych działań ze strony banku centralnego na rynku walutowym w najbliższym czasie, choć zgadzamy się z zarządem banku, że ryzyka dla inflacji są po stronie niższej dynamiki cen" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

PMI W IV W GÓRĘ DO 49,5

W kwietniu PMI dla czeskiego przemysłu wzrósł do 49,5 pkt. z 49,1 pkt. w marcu, jednak wciąż pozostaje poniżej progu 50 pkt, co, zdaniem BNP Paribas, sugeruje, że "w przemyśle trwa recesja".

----------------------

TURCJA

CPI W IV W DÓŁ, CBT NIE ZMIENIA PROGNOZ CPI NA KONIEC '13 i '14

W kwietniu inflacja CPI obniżyła się w Turcji do 6,1 proc. rdr wobec 7,3 proc. poprzednio. W ujęciu miesięcznym wyniosła 0,42 proc. wobec konsensusu 0,66 proc. mdm. W ocenie banku Morgan Stanley ten odczyt wspiera łagodne nastawienie tureckiego banku centralnego (CBT).

"Trzeba jednak zauważyć, że spadek wynika głównie w efektów bazy, które w maju mogą się odwrócić i inflacja, wedle naszych projekcji, przez większość miesięcy letnich będzie nieco podwyższona, w okolicach 7,0-7,5 proc." - zaznaczono w komentarzu Morgan Stanley.

CBT w najnowszym kwartalnym raporcie o inflacji, opublikowanym przed danymi o CPI za kwiecień, podtrzymał prognozy tureckiej inflacji na poziomie 5,3 proc. na koniec tego roku i 4,9 proc. na koniec przyszłego roku.

Jak ocenia Bank of America/Merrill Lynch, CBT utrzymał gołębi ton, a to zostało odczytane przez rynki jako zielone światło do dalszych obniżek, choć akurat BofA/ML uważa, że korytarz stóp procentowych ON nie zostanie obniżony. Z kolei w ocenie BNP Paribas i Royal Bank of Scotland raport o tureckiej inflacji można odbierać jako zapowiedź kolejnych obniżek stóp procentowych.

PMI W KWIETNIU W DÓŁ DO 51,3

PMI dla tureckiego przemysłu w kwietniu spadł do 51,3 pkt. wobec 52,3 pkt. w marcu i jest na najniższym poziomie od ośmiu miesięcy.

Grupa analityczna Capital Economics w komentarzu do danych oceniła, że "turecki przemysł wydaje się najsilniejszy w regionie", ale "bardziej od spadku głównego indeksu martwi spadek komponentu eksportu do 50,3 z 53,2 pkt.".

DEFICYT HANDLOWY W III WZRÓSŁ, ALE MNIEJ OD OCZEKIWAŃ

Turecki deficyt handlowy w marcu wyniósł 7,4 mld USD, wobec oczekiwań 8,3 mld USD i wobec deficytu 7,0 mld USD w lutym. Skumulowany 12-miesięczny deficyt handlowy spadł nieco do 85,1 mld USD w marcu z 85,2 mld USD w lutym.

Roczny spadek w imporcie energii w wyniku spadku światowych cen ropy był w Turcji równoważony przez wzrost importu netto złota i stopniowy wzrost importu dóbr niezwiązanych z energią. W marcu, eksport złota spadł do 0,5 mld USD z 0,6 mld USD podczas, gdy import pozostał na niezmienionym poziomie 1 mld USD. Turecki eksport do UE spadł o 2 proc. rdr w marcu, a eksport na Bliski i Środkowy Wschód skurczył się po raz pierwszy od trzech lat (spadek o 0,1 proc. rdr).

"Turcja jest beneficjentem niższych cen energii. Jednakże, poprawa w imporcie złota netto ogranicza polepszenie wyniku handlowego. Wzrost w imporcie dóbr nie związanych z energią wraz ze wzrostem popytu krajowego pozwoliło uniknąć widocznego spadku w skumulowanym 12-miesięcznym deficycie handlowym" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

"Podobny scenariusz prawdopodobnie powtórzy się w kwietniu, gdy ceny towarów spadną dalej. W tym samym duchu, import złota także wzrośnie. Podtrzymujemy naszą prognozę deficytu obrotów bieżących na poziomie 6,7 proc. PKB na koniec roku spodziewając się, że wzrost w popycie krajowym utrzyma swoje tempo, ceny ropy odnotują wzrost, a import złota netto również będzie kontynuował wzrost" - dodano.

Goldman Sachs spodziewa się, że deficyt obrotów bieżących w Turcji na koniec roku wyniesie 7,5 proc. PKB.

"Dynamika bilansu (trzymiesięczna średnia dostosowana sezonowo) wskazuje na pogorszenie bilansu handlowego, dlatego wciąż uważamy, że proces rebalansowania zatrzymał się w połowie 2012 r. i spodziewamy się, że deficyt obrotów bieżących wzrośnie do 7,5 proc. PKB na koniec 2013 r." - napisano w komentarzu Goldman Sachs do bilansu handlowego po marcu.

----------------------

WĘGRY

KE PROGNOZUJE WZROST DEFICYTU FISKALNEGO

Komisja Europejska prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych na Węgrzech wzrośnie z 1,9 proc. PKB w 2012 r. do 3,0 proc. w 2013 r. i 3,3 proc. PKB w 2014 r. W ocenie Erste Group, komentarze Komisji wskazują, że bez dalszych działań Węgry pozostaną objęte procedurą nadmiernego deficytu.

Minister finansów Mihaly Varga ocenił, że prognozy Komisji są "błędne" i "niesprawiedliwe".

PMI W IV W DÓŁ DO 51,7

PMI dla węgierskiego przemysłu w marcu spadł do 51,7 pkt. z 55,5 pkt. w marcu.

"Mimo, że wskaźnik od początków 2012 r. stał się bardzo zmienny i stracił naszym zdaniem charakterystyki wskaźnika wyprzedzającego, mimo to jego znaczny spadek wskazuje na słabość sektorów przemysłowych w II kwartale" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

----------------------

RUMUNIA

STOPY PROC. BEZ ZMIAN

Rumuński bank centralny (NBR) pozostawił na majowym posiedzeniu stopy procentowe bez zmian, główna stopa wynosi 5,25 proc.

W ocenie Erste Banku wypowiedzi prezesa NBR Mugura Isarescu wskazują, że bank może zacząć obniżki wcześniej, niż do tej pory oczekiwano. Erste Group spodziewa się pierwszej obniżki o 25 pb w listopadzie, ale nie wyklucza, że nastąpi ona już w III kwartale.

(PAP)

fdu/ kba/ asa/