Emerytura wypłacana dożywotnio, sytuacja sektora fin. publ. będzie uwzględniona - MPiPS

03-04-2013 12:29
03.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważa, że emerytura powinna być wypłacana dożywotnio, a przy wyborze sposobu wypłat będą brane pod uwagę kwestie finansów publicznych.

"Zgadzam się z premierem Rostowskim. Nie może być tak i nie ma na to zgody, żeby emerytura nie była wypłacana dożywotnio. Celem najważniejszym jest, aby wypłata była dożywotnio" - powiedział na konferencji prasowej minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Wypłacane emerytury muszą być bezpieczne, dożywotnie i waloryzowane. Wybierając system wypłat będziemy patrzyli na sytuację finansów publicznych, ale zabezpieczając interesy emerytów" - dodał.

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że rząd w maju przedstawi propozycje dotyczące przyszłości OFE. Dodał, że obecnie nie ma planów likwidacji funduszy, ale też nie muszą one za wszelką cenę dalej funkcjonować.

W ramach prowadzonego przeglądu systemu emerytalnego swoją propozycję przedstawiło Ministerstwo Finansów, które chce, aby na co najmniej 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki członka OFE zaczynały być stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego całość środków z OFE znajdowałaby się już w ZUS.

Z kolei Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, zrzeszająca 11 z 14 Powszechnych Towarzystw Emerytalnych zarządzających OFE, proponuje, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. (PAP)

bg/ map/ osz/