EBC gotowy do luzowania polityki monetarnej, jeśli to będzie konieczne - Draghi

04-04-2013 15:48
04.04. Frankfurt (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny jest gotowy do dalszego luzowania polityki monetarnej, jeśli to będzie konieczne. EBC oczekuje ożywienia gospodarczego w strefie euro w drugiej połowie roku 2013 r., możliwe jest jednak, że kondycja gospodarki okaże się słabsza od obecnych oczekiwań - powiedział w czwartek prezes EBC Mario Draghi.

"Okres słabej aktywności gospodarczej w strefie euro wydłużył się i wciąż był widoczny na początku tego roku. Stopniowe ożywienie jest oczekiwane w drugiej połowie roku" - powiedział Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Rady Prezesów EBC.

Draghi dodał jednak, że w strefie euro wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się obecnych prognoz gospodarczych EBC.

Prezes EBC oświadczył, że bank centralny strefy euro będzie analizował napływające dane i jest gotowy do dodatkowej stymulacji gospodarki, jeśli będzie to konieczne.

"Akomodacyjna polityka monetarna będzie utrzymywana tak długo, jak będzie to konieczne" - powiedział Draghi.

Kształt planu pomocowego dla Cypru zakładający obciążenie częścią jego kosztów depozytariuszy, nie stanowi wzorca na przyszłość - oświadczył prezes EBC.

"Wydarzenia na Cyprze zwiększyły naszą determinację do wspierania euro" - powiedział.

Szef EBC ocenił, że ryzyko inflacyjne w strefie euro jest zbalansowane i dodał, że ceny w strefie euro powinny pozostawać na poziomach zgodnych z zakładaną przez EBC stabilnością cen w średnim terminie.

EBC zdecydował w czwartek o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC pozostawi stopy procentowe bez zmian. (PAP)

wst/ jtt/