EBC gotowy do dalszego działania, jeśli będzie ono konieczne - Draghi

06-05-2013 16:43
06.05. Rzym (PAP/int.) - Europejski Bank Centralny będzie analizował napływające z gospodarki strefy euro dane i jest gotowy do dalszych działań, jeśli będą one konieczne - powiedział w poniedziałek prezes EBC Mario Draghi.

W polityce monetarnej realizowanej przez EBC będzie utrzymywane akomodacyjne nastawienie - dodał przebywający w Rzymie Draghi.

Rada EBC obniżyła w czwartek stopy procentowe. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego została obniżona o 25 pkt. bazowych do 0,5 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC obniży stopę procentową kredytu refinansowego właśnie o 25 pkt. bazowych. Stopa procentowa kredytu refinansowego po czwartkowej obniżce jest najniższa w historii.

EBC poinformował też o obniżce o 50 pkt. bazowych stopy oprocentowania kredytów (marginal lending rate), stopa ta po obniżce wynosi 1 proc. EBC pozostawił bez zmian stopę depozytową, która wynosi 0 proc.

"EBC nie wyklucza obniżenia stopy depozytowej do negatywnego poziomu i technicznie jest przygotowany na taki ruch" - oświadczył Draghi na konferencji po zakończeniu czwartkowego posiedzenia. Szef EBC dodał jednocześnie, że dalsze obniżenie stopy depozytowej może się wiązać z szeregiem "niezamierzonych" konsekwencji.

EBC oczekuje ożywienia gospodarczego w strefie euro w drugiej połowie 2013 r., możliwe jest jednak, że kondycja gospodarki okaże się słabsza od obecnych oczekiwań.

"Stopniowe ożywienie jest oczekiwane w drugiej połowie roku () eksport powinien korzystać na ożywieniu w światowym popycie, a nasze akomodacyjne nastawienie do polityki monetarnej powinno wspierać popyt wewnętrzny" - powiedział Draghi w czwartek.

Szef EBC dodał, że w strefie euro wciąż istnieje jednak ryzyko pogorszenia się obecnych prognoz gospodarczych. (PAP)

wst/ ana/