Do wakacji stopy NBP mogą zostać obniżone jeszcze o 50 pb - Benecki, ING Bank Śląski (wideo)

10-05-2013 18:37
10.05. Warszawa (PAP) - W RPP narasta przekonanie, że inflacja może przez dłuższy czas utrzymywać się poniżej celu. Przed wakacjami stopy NBP mogą zostać obniżone jeszcze o ok. 50 pb, a docelowo główna stopa NBP może spaść nawet w okolice 2,0 proc. - ocenia w rozmowie z PAP Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy procentowe o 25 pb. Referencyjna stopa NBP wynosi obecnie 3,0 proc. w skali rocznej. Od listopada 2012 roku, kiedy Rada zaczęła obniżać stopy, łączna skala cięć wyniosła 175 pb.

"W Radzie narasta przekonanie, że inflacja może przez dłuższy czas utrzymywać się poniżej celu. Za takim scenariuszem przemawia zarówno sytuacja na rynkach surowcowych, ale również realizujący się scenariusz stagnacji i przedłużającej się recesji w strefie euro. W związku z tym Rada powróciła do obniżek stóp. Myślę, że kolejne ruchy są przed nami. Przed okresem wakacyjnym stopy mogą jeszcze spaść o ok. 50 pb, a docelowo nawet w okolice 2,0 proc." - powiedział w rozmowie z PAP Benecki.<PRE>Link do rozmowy na kanale biznes.pap.pl w serwisie YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=1Lz16bFCamE</PRE>(PAP)

jba/ dan/