Dłuższa zima mogła nie mieć wpływu na stan ozimin - MRiRW

10-04-2013 10:50
10.04. Warszawa (PAP) - Dłuższa zima mogła nie mieć wpływu na stan ozimin, a decydujące dla stanu przezimowania zbóż będą warunki pogodowe w najbliższych czasie - ocenia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Resort rolnictwa ocenia, że obecnie trudno jest w pełni ocenić stan przezimowania ozimin.

"Potencjalne straty mrozowe mogły powstać w rejonach, w których pomimo niskich temperatur nie było pokrywy śnieżnej. Natomiast duże mrozy na obszarach zaśnieżonych nie powinny powodować strat w zasiewach, ponieważ warstwa śniegu stanowiła skuteczną izolację. Stosowane w kraju odmiany zbóż ozimych zazwyczaj dobrze znoszą niskie temperatury. Tak więc dopóki nie rozpocznie się wegetacja roślin, nie można stwierdzić w jakiej kondycji w nowy okres wegetacji wchodzą plantacje zbóż ozimych" - napisano na stronie resortu.

W ocenie eksportów MRiRW, w najbliższym czasie dużo będzie zależało od warunków pogodowych, które będą decydowały o możliwości przystąpienia jak najszybciej do siewów.

"Tak więc pogoda w pierwszej dekadzie kwietnia ma bardzo duże znaczenie. Ważne będą też warunki pogodowe w dalszym okresie wegetacji, gdyż rośliny są w stanie zrekompensować opóźnione siewy" - napisano. (PAP)

nik/ ana/