Def. budżetu od połowy '13 zacznie się obniżać, słabe dochody z VAT nie są zaskoczeniem - MF (aktl.)

20-03-2013 10:51
# dochodzą cytaty z wiceministra Grabowskiego #

20.03. Warszawa (PAP) - Deficyt budżetu od połowy tego roku zacznie się obniżać, a słabe dochody z VAT nie są zaskoczeniem - poinformowała PAP wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

"Myślę, że deficyt zacznie się obniżać od połowy roku. Przychody z VAT są faktycznie słabsze niż w zeszłym roku, ale nie jest to dla nas duże zaskoczenie. Można było się tego spodziewać. Minister Rostowski mówił, że I połowa roku będzie gorsza, jest spowolnienie" - powiedziała.

Deficyt budżetu państwa po lutym 2013 roku wyniósł 21.654,9 mln zł, co daje 60,9 proc. deficytu planowanego na 2013 rok na poziomie 35.565,5 mln zł.

"Wykonanie po styczniu nie było takie złe, luty wyszedł nieco gorzej, ale dwa miesiące to zbyt krótko, by mówić, że wykonanie odbiega znacznie od planu" - dodała.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski dodał, że resort nie pracuje nad dodatkowymi działaniami fiskalnymi rekompensującymi ubytki w dochodach.

"Nie pracujemy nad innymi dodatkowymi, awaryjnymi działaniami podatkowymi, które miałyby na celu rekompensowanie ubytku w dochodach budżetowych" - powiedział dziennikarzom. (PAP)

nik/ map/ bg/ ana/