Decyzja o wejściu do strefy euro po wyborach w '15 - prezydent (opis)

26-02-2013 12:58
26.02. Warszawa (PAP) - Decyzja o wejściu do strefy euro powinna zapaść po wyborach w 2015 roku - powiedział po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Bronisław Komorowski.

"Mamy świadomość, że wypełnienie kryteriów z Maastricht w tym zakresie, który jest zależny od strony polskiej, jest niewątpliwie warte ogromnej determinacji i działania niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy w kwestii członkostwa w strefie euro. Bo to jest korzystne dla polskiej gospodarki" - powiedział Komorowski.

"Niekorzystne dla Polski jest niewątpliwie mnożenie pomysłów na cudowny sposób wejścia do strefy euro, bez uwzględniania zarówno obaw opinii publicznej, problemu bezpieczeństwa polskiej gospodarki, tylko ze względów oczywistych, jakim jest perspektywa umocnienia pozycji politycznej naszego kraju. Brak refleksji na temat ograniczeń istotnych w tym obszarze, jakim jest istnienie zapisów konstytucyjnych - jest według mnie szkodliwe dla Polski" - dodał.

"Dlatego myślę, że możemy uznać to w pełni za uzgodnione, że będziemy się koncentrowali na wypełnieniu tych kryteriów z Maastricht, które zależą od Polski. Które są możliwe do spełnienia jak najszybciej. Tak, abyśmy mogli spokojnie podejmować decyzję (o przyjęciu euro - PAP) po wyborach w roku 2015. A więc dysponując pełną wiedzą, czy sami spełniamy kryteria, czy możemy tę decyzję podjąć gwarantując bezpieczeństwo gospodarce polskiej, utrzymując konkurencyjność po wejściu do strefy euro. Ważne jest to, aby wspólnym wysiłkiem budować akceptację wszystkich Polaków dla planu uczestniczenia Polski w pogłębiającej się integracji europejskiej" - ocenia prezydent.(PAP)

fdu/ map/ jba/ asa/