Decyzja o wejściu do EMU po przywróceniu efektywnej polit. pieniężnej w EMU - Raczko, NBP

01-03-2013 14:50
01.03. Warszawa (PAP) - Obecnie polityka pieniężna EBC jest nieefektywna i dopiero po poznaniu programu jak ją przywrócić można, przy poparciu politycznym i banku centralnego, mieć podstawę do decyzji o przyjęciu euro - uważa członek zarządu NBP Andrzej Raczko. Jego zdaniem Polska powinna przebywać w ERM2 najkrócej jak to możliwe.

"Obecna polityka pieniężna, jeśli myślimy o mechanizmie transmisji EBC, jest nieefektywna. Podmioty gospodarcze o tej samej zdolności kredytowej mają szanse, niezależnie od kraju eurolandu, uzyskać tą samą stopę procentowa (...). Biorąc pod uwagę ten fakt bardzo trudno jest określić w tej chwili, jakie są potencjalne korzyści dla takiego kraju jak Polska po wejściu do strefy euro" - powiedział Raczko podczas debaty w Ministerstwie Finansów "Euro: Jak i kiedy?".

"W związku z powyższym taki jasny program jak to zrobić - a jest kilka możliwości przywrócenia efektywnej polityki pieniężnej - jest konieczny. I to jest według mnie informacja niezbędna. Jeżeli taką informację uzyskamy - przy absolutnym poparciu politycznym i ze strony banku centralnego - ona daje nam dopiero podstawę do decyzji" - dodał.

Zdaniem Raczki Polska powinna przebywać w ERM2 najkrócej jak to możliwe.

"Natomiast jeżeli coś mamy optymalizować, to możemy optymalizować jedną rzecz, mianowicie przebywanie w mechanizmie ERM2. Im krócej, tym lepiej. Musimy wytrzymać co najmniej te 2 lata. To wcale nie będzie takie proste utrzymać to kryterium kursowe, stabilności kursowej, będąc w ERM2, biorąc pod uwagę obecną skalę, w jakiej handlowany jest złoty na międzynarodowych rynkach finansowych" - powiedział członek zarządu NBP.

"Według mnie bez dodatkowego mechanizmu wspierającego, np. w postaci słupa walutowego ze strony EBC, to będzie bardzo trudno zrealizować" - dodał.(PAP)

jba/ bg/ fdu/ ana/