Decyzja BOJ umacnia długi koniec krzywej polskiego długu - MF

05-04-2013 10:59
05.04. Warszawa (PAP) - Ostatnia decyzja Banku Centralnego Japonii umacnia długi koniec krzywej polskiego długu i powoduje wzmożony napływ azjatyckiego kapitału - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"Po ostatniej decyzji BOJ obserwujemy bardzo duży napływ inwestorów azjatyckich na krajowy rynek SPW. Ta decyzja doprowadziła ostatnio do istotnego spadku rentowności na długim końcu krzywej" - powiedział.

W czwartek zakończyło się pierwsze posiedzenie rady banku centralnego Japonii pod kierownictwem jego nowego szefa Haruhiko Kurody. Po posiedzeniu Kuroda oświadczył, że BoJ rozpoczyna "nowa fazę luzowania monetarnego". Szef BoJ poinformował, że luzowanie ilościowe w Japonii będzie realizowane tak długo jak nie zostanie osiągnięty 2 proc. cel inflacyjny.

BoJ oświadczył, że zamierza dwukrotnie zwiększyć miesięczną wartość realizowanego dotychczas skupu aktywów do 7 bln jenów miesięcznie i że zamierza wydłużyć średni termin zapadalności posiadanych przez siebie obligacji z 3 lat do 7 lat. BoJ będzie skupował papiery o zapadalności nawet 40 lat. Japoński bank centralny zamierza również skupować ryzykowne aktywa, takie jak fundusze ETF. BoJ poinformował, że zmienia cel polityki monetarnej z poziomu stopy procentowej na rzecz bazy monetarnej. Założeniem jest, aby baza monetarna rosła w rocznym tempie 60-70 bln jenów. (PAP)

bg/ map/ jtt/