Dane PMI mogą oznaczać osłabienie popytu wew. i dalszy spadek zamówień - Wiśniewski, RG

06-05-2013 10:14
06.05. Warszawa (PAP) - Dane o wskaźniku PMI w kwietniu mogą oznaczać osłabienie popytu wewnętrznego oraz dalszy spadek liczby nowych zamówień - ocenił Jacek Wiśniewski z Rady Gospodarczej przy premierze.

"Wskazanie PMI było zarówno niższe od wyniku marcowego jak i od prognoz. Subindeks produkcji bieżącej znalazł się w kwietniu na poziomie 46,0 pkt. - najniższym od czerwca 2009 r. Wyraźnie spadły zamówienia krajowe. Jednym z możliwych wyjaśnień słabych danych są nietypowe, niekorzystne warunki pogodowe - ewentualny jednorazowy charakter danych kwietniowych może potwierdzić odbicie indeksu w maju" - napisał Wiśniewski w biuletynie Rady.

"Dane wskazały na utrzymywanie się tendencji szybszego spadku cen wyrobów gotowych niż kosztów produkcji. Oznacza to presję konkurencyjną w przemyśle, co może w przyszłości prowadzić do obniżenia rentowności przedsiębiorstw, zwiększenia skali redukcji etatów, dalszego osłabienia popytu wewnętrznego i w efekcie dalszego spadku liczby nowych zamówień" - dodał.

Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu obniżył się do 46,9 pkt z 48,0 pkt. w marcu - podał HSBC w komunikacie. Spadkowy trend wskaźnika PMI był wynikiem negatywnych odczytów subindeksów: produkcji, nowych zamówień, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. (PAP)

nik/ asa/