Dane o produkcji nie świadczą ani o pogłębieniu spowolnienia, ani o poprawie - Durjasz, RG

19-04-2013 10:10
19.04. Warszawa (PAP) - Dane GUS o produkcji przemysłowej trudno interpretować jako pogłębienie tendencji spowolnienia gospodarczego, choć z całą pewnością nie widać oznak poprawy - ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

Jego zdaniem dynamika PKB mogła w I kwartale wynieść około 0,5 proc. rdr, a w całym 2013 roku PKB może wzrosnąć o ok. 1,3 proc.

"Wczorajsze dane potwierdziły ustabilizowanie się poziomu odsezonowanej produkcji sprzedanej przemysłu oraz kontynuację spadku produkcji budowlano-montażowej. Oceniając wyniki marca trzeba jednak pamiętać, że przedłużona zima miała negatywny wpływ na aktywność gospodarczą - szczególnie w budownictwie. Widać negatywny wpływ sytuacji w strefie euro na produkcję przemysłu. Najsilniej jednak obniżyła się produkcja materiałów budowlanych - co jest najprawdopodobniej efektem marcowej zimy" - napisał Durjasz w piątkowym biuletynie Rady.

"Trudno interpretować te wyniki jako pogłębienie tendencji spowolnienia gospodarczego, choć z całą pewnością nie widać oznak poprawy. Brakuje jeszcze danych o sprzedaży detalicznej, by zamknąć serię informacji o aktywności gospodarczej w I kwartale, wydaje się jednak, że dynamika PKB może w tym okresie wynieść około 0,5 proc. rdr, a w całym 2013 r. PKB może wzrosnąć o ok. 1,3 proc." - dodał.

"Nie sądzę, by wczorajsze dane były dla RPP przełomowym argumentem za dalszymi cięciami stóp procentowych. Choć prawdopodobieństwo dalszych obniżek ostatnio wyraźnie wzrosło" - ocenia Durjasz.

GUS podał w czwartek, że produkcja przemysłowa w marcu spadła o 2,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,2 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w marcu rdr o 0,6 proc., a mdm wzrosła o 0,7 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się spadku produkcji o 2,4 proc. rdr oraz wzrostu o 9,5 proc. mdm.

Produkcja budowlano-montażowa była w marcu niższa o 18,5 proc. niż przed rokiem, a w porównaniu z lutym wyższa o 20,9 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 15,7 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 3,3 proc. w porównaniu z lutym br.(PAP)

jba/ ana/