Ceny żywności i napojów bezalk. w IV wzrosły o 0,5 proc. mdm - Świetlik, IERiGŻ

13-05-2013 11:18
13.05. Warszawa (PAP) - Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w kwietniu o 0,5 proc. mdm - oceniła dla PAP Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

"Myślę, że w kwietniu wzrost cen żywności wyniósł 0,5 proc. względem marca. Głównym czynnikiem kształtującym ceny w tym okresie była pogoda, która była bardziej zimowa niż można było się spodziewać. Rosły ceny warzyw i owoców, a także produktów mleczarskich oraz drobiu" - powiedziała w poniedziałek PAP Świetlik.

Dane o inflacji w kwietniu GUS opublikuje w środę, 15 maja.

Zdaniem Świetlik, pierwszym miesiącem roku, kiedy ceny żywności w ujęciu miesięcznym spadną będzie lipiec.

"W maju z pewnością jeszcze będziemy mieli wzrost. Jest to okres zwiększonego popytu, bo po pierwsze to okres popularnych imienin i komunii, co naturalnie podbija ceny. Ponadto w tym roku mieliśmy sprzyjający układ dni jeśli chodzi o +majówkę+, co zawsze zwiększa popyt na żywność" - powiedziała.

"Wydaje się, że także w czerwcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych nie ulegną jeszcze spadkom, więc wszystko wskazuje na to, że pierwszym miesiącem deflacji w tej kategorii inflacji będzie lipiec" - dodała Świetlik.

Nikodem Chinowski (PAP)

nik/ asa/