Ceny ropy w Nowym Jorku wahają się po najmocniejszym wzroście od tygodnia

20-02-2013 07:42
20.02. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku wahają się od wzrostów do spadków, po najmocniejszym wzroście od tygodnia - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 96,70 USD, po wzroście o 4 centy.

Kontrakty na marzec wygasają w środę. Bardziej aktywne kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 97,13 USD, po wzroście ceny o 2 centy.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 22 centy do 117,30 USD za baryłkę.

Inwestorzy czekają na dane o zapasach paliw w USA w ubiegłym tygodniu.

Analitycy oceniają, że w tym czasie zapasy ropy w USA wzrosły o 2 mln baryłek do 374,2 mln b. Zapasy benzyny spadły zaś prawdopodobnie o 900 tys. baryłek, a paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,5 mln baryłek - wynika z prognoz.

Departament Energii USA poda te dane w czwartek, dzień później niż zwykle, bo w poniedziałek rynki w USA były nieczynne z powodu obchodzonego tego dnia święta.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w dostawach na marzec zdrożała o 80 centów do 96,66 USD/b.(PAP)

aj/ ana/