Ceny ropy w Nowym Jorku spadają po mocnym wzroście w czwartek

08-03-2013 08:05
08.03. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po mocnym wzroście w czwartek, wywołanym dobrymi danymi z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 91,35 USD, po spadku o 21 centów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 32 centy do 110,83 USD za baryłkę.

W czwartek ropa w USA zdrożała o 1,3 proc., najmocniej od ponad 3 tygodni. Była to reakcja na dane z amerykańskiego rynku pracy.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 7 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 340 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 355 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 3,094 mln w tygodniu, który skończył się 23 lutego - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 3,120 mln osób.

"Jeśli piątkowe dane z rynku pracy w USA również okażą się dobre, mogą być wzrosty cen ropy" - uważa Takashi Hayashida, prezes Elements Capital Inc. w Tokio.

O 14.30 w USA zostanie podana informacja o stopie bezrobocia w lutym i utworzonych w tym czasie nowych miejscach pracy.(PAP)

aj/ ana/