Ceny ropy w Nowym Jorku spadają, bo jej zapasy wzrosły już 6. tydzień

21-02-2013 08:07
21.02. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, powiększając jeszcze największą zniżkę ceny od trzech miesięcy. Zapasy ropy w USA wzrosły 6. tydzień w ciągu ostatnich 7 tygodni - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 94,30 USD, po spadku o 92 centy.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 64 centy, do 114,94 USD za baryłkę.

Inwestorzy poznali w środę dane o zapasach paliw w USA w ubiegłym tygodniu, wyliczone przez Amerykański Instytut Paliw (API).

Zapasy ropy wzrosły w ub. tygodniu o 2,96 mln baryłek, do 372 mln b - podał API. To najwyższy poziom zapasów surowca od grudnia 2012.

Departament Energii USA poda te dane w czwartek, dzień później niż zwykle, bo w poniedziałek rynki w USA były nieczynne z powodu obchodzonego tego dnia święta.

Analitycy oceniają, że w tym czasie zapasy ropy w USA wzrosły o 2 mln baryłek, do 374,2 mln b. Zapasy benzyny spadły zaś prawdopodobnie o 900 tys. baryłek, a paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,5 mln baryłek - wynika z prognoz.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w dostawach na marzec (kontrakty wygasły w środę) staniała do 94,46 USD/b, najniższego poziomu od 16 stycznia. (PAP)

aj/ morb/