Ceny ropy w Nowym Jorku rosną po uzgodnieniu pomocy dla Cypru

25-03-2013 07:49
25.03. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na uzgodnienie pomocy finansowej dla Cypru - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 94,25 USD, po wzroście o 54 centy.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 62 centy do 108,28 USD za baryłkę.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wys. 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem.

W zamian Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że program nie przewiduje obciążenia depozytów jednorazowym podatkiem, co rozważano wcześniej.

Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

"Jeśli zobaczymy jakąś poprawę sytuacji w ogarniętej kryzysem Europie to na rynkach surowców mogą być pozytywne nastroje" - ocenia Tetsu Emori, ekonomista Astmax Investment Management Inc. w Tokio.

"Wygasła presja wyprzedaży na rynkach, a ropa WTI ma swoje dno na poziomie ok. 90 USD za baryłkę. Może być wzrost notowań powyżej 94 USD/b" - dodaje.

W piątek ropa WTI na NYMEX zdrożała o 1,26 USD do 93,71 USD/b, najwyższego poziomu zamknięcia od 18 marca.(PAP)

aj/ jtt/