Ceny ropy w Nowym Jorku rosną - platforma naftowa nadal zamknięta, umarł prezydent Wenezueli

06-03-2013 08:00
06.03. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu nieczynnej platformy naftowej na Morzu Północnym. W Wenezueli, która jest czwartym największym producentem ropy w OPEC, zmarł prezydent tego kraju Hugo Chavez - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 91,02 USD, po wzroście o 20 centów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 62 centy do 112,23 USD za baryłkę.

System pompowania ropy Brent na Morzu Północnym jest zamknięty już 4. dzień z powodu wycieku na platformie Cormoran Alpha - poinformował operator systemu Abu Dhabi National Energy Co. - PJSC.

W Wenezueli, która jest czwartym największym producentem ropy w OPEC, zmarł prezydent tego kraju Hugo Chavez.

"Jeszcze za wcześnie na oceny, czy śmierć Chaveza będzie mieć wpływ na ceny ropy" - mówi Daniel Yergin z IHS Cambridge Energy Researcg Associates.

Inwestorzy czekają na dane o zapasach paliw w USA w ub. tygodniu.

We wtorek podał je Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę swojej wyliczenia przedstawi Departament Energii USA (DoE).

Zapasy ropy w USA wzrosły w minionym tygodniu o 5,6 mln baryłek - podał API.

We wtorek ropa na NYMEX zdrożała o 70 centów do 90,82 USD/b. Był to największy wzrost of 19 lutego.(PAP)

aj/ osz/