Ceny ropy w Nowym Jorku rosną, bo słabnie napięcie związane z Cyprem

19-03-2013 08:10
19.03. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, bo słabnie napięcie związane z podatkiem bankowym na Cyprze - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,77 USD, po wzroście o 3 centy.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 12 centów do 109,39 USD za baryłkę.

Napięcie na rynkach nieco osłabiło się. Członek kierownictwa Europejskiego Banku Centralnego Joerg Asmussen dopuścił w poniedziałek możliwość zmodyfikowania podatku od wkładów bankowych, jaki ma wprowadzić Cypr, by móc skorzystać z zagranicznej pomocy finansowej, ratującej go przed upadłością.

Cypr może oczywiście zmienić zakres uczestnictwa właścicieli kont w programie stabilizacyjnym, ale musi zapewnić wymaganą na jego potrzeby kwotę 5,8 mld euro - powiedział Asmussen w Berlinie.

Cypryjski parlament miał w poniedziałek uchwalić obłożenie wszystkich wkładów bankowych specjalnym podatkiem, co otworzyło by drogę do realizacji programu pomocowego, opiewającego na 10 mld euro, ale zdecydowano, że parlament będzie we wtorek głosował w sprawie kontrowersyjnej ustawy o specjalnym podatku od wkładów bankowych.

W poniedziałek ropa na NYMEX zdrożała o 29 centów do 93,74 USD/b, najwyższego poziomu na zamknięciu sesji od 20 lutego.(PAP)

aj/ osz/