Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają się po dużym tygodniowym spadku

08-04-2013 07:58
08.04. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym tygodniowym spadku od 6 miesięcy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,05 USD, po wzroście o 35 centów.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 36 centów do 104,48 USD za baryłkę.

W ubiegłym tygodniu ropa w Nowym Jorku staniała o 4,7 proc., najmocniej od tygodnia kończącego się 21 września 2012.

"Teraz ceny WTI są stosunkowo stabilne po spadkach w ubiegłym tygodniu, dlatego rynek konsoliduje się" - mówi Jonathan Barratt, wydawca "Barratt's Bulletin".

Inwestorów niepokoją jednak informacje napływające z Nigerii.

Delta rzeki Niger ma duże znaczenie strategiczne bowiem przechodzi przez nią całość eksportu nigeryjskiej ropy naftowej.

Tymczasem co najmniej 11 osób zginęło w sobotę w rezultacie ataku nieznanych napastników na siedzibę wicegubernatora nigeryjskiego stanu Adamawa, w wiosce Mildu. Napastnicy użyli broni automatycznej i maczet. Wśród ofiar było dwóch ochroniarzy wicegubernatora Bala Jamesa Ngilariego.

Również w sobotę, w stanie Bayelsa położonym w delcie Nigru, nieustaleni sprawcy uprowadzili 12 oficerów policji, którym zepsuła się łódź. Ich los jest nieznany.

W Nigerii działa radykalna organizacja islamistów Boko Haram, która dokonuje porwań dla okupu. Dochodzi jednak również do rozpraw między różnymi frakcjami w rządzącej w kraju Ludowej Partii Demokratycznej (PDP). (PAP)

aj/ ana/