Ceny ropy w Nowym Jorku najwyższe od miesiąca po danych z rynku pracy w USA

03-05-2013 16:25
03.05. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są najwyższe od miesiąca, po danych z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,26 USD, po wzroście o 1,27 USD.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 1,24 USD do 104,09 USD za baryłkę.

Stopa bezrobocia w USA w kwietniu 2013 roku wyniosła 7,5 proc., wobec 7,6 proc. w marcu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

W kwietniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 165 tys., podczas gdy w marcu wzrosła o 138 tys., po korekcie.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w kwietniu o 176 tys., podczas gdy w marcu wzrosła o 154 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 7,6 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 140 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 150 tys.

"Raport z rynku pracy to czynnik, który w piątek wpływa na wzrosty cen ropy" - mówi Chris Barbier, starszy analityk Energy Security Analysis Inc. w Wakefield.

"Wskazuje on na bardziej optymistyczne prognozy dla gospodarki i dla rynku ropy, na możliwy lepszy popyt" - dodaje.

W tym tygodniu ropa na NYMEX w USA zdrożała o 2,4 proc.(PAP)

aj/