Ceny ropy w Nowym Jorku mocno spadają z powodu Cypru

18-03-2013 08:03
18.03. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno tanieją z powodu sytuacji Cypru - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 92,14 USD, po spadku o 1,31 USD.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,20 USD do 108,62 USD za baryłkę.

"Na rynkach mamy wyprzedaż z powodu Cypru" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

Ministrowie finansów państw strefy euro i szefowa MFW Christine Lagarde uzgodnili w sobotę nad ranem pakiet ratunkowy dla zagrożonego niewypłacalnością Cypru w wysokości 10 mld euro.

Uzgodniony po wielogodzinnych nocnych negocjacjach pakiet pomocy jest nieco mniejszy niż początkowo oczekiwano (mówiono o sumie ponad 17 mld euro) i ma głównie na celu dokapitalizowanie cypryjskich banków, które boleśnie odczuły restrukturyzację zadłużenia Grecji w ub. r.

Do pakietu pomocy dołączono szereg ostrych warunków. Według Reutera powołującego się na nieoficjalne informacje od uczestników obrad, Cypr zgodził się na podniesienie podstawowej stopy podatku od przedsiębiorstw o 2,5 pkt. procentowych do 12,5 proc. Podniesione mają być podatki od depozytów bankowych oraz od zysków kapitałowych. Depozyty bankowe powyżej 100 tys. euro będą obciążone jednorazową opłatą w wysokości 9,9 proc.

Rząd Cypru zapowiedział też wyprzedaż aktywów państwowych.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 42 centy do 93,45 USD, najwyższego poziomu na zamknięciu sesji od 20 lutego. (PAP)

aj/ ana/